Kielce: tablica pamiątkowa w rocznicę śmierci kompozytora prof. Rosińskiego
21 grudnia 2009 | 19:10 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bp Kazimierz Ryczan poświęcił dzisiaj tablicę pamiątkową, dedykowaną pamięci zmarłego przed rokiem prof. Jerzego Rosińskiego, kompozytora i wieloletniego organisty w bazylice kieleckiej.
Biskup kielecki i ks. prałat Stanisław Kowalski, kustosz bazyliki, podkreślali chrześcijańską postawę muzyka, jego zaangażowanie w pracę z młodym pokoleniem.
W homilii bp Ryczan mówił, że nikt nie wypełni pustki po Profesorze, pozostały jednak jego kompozycje, w tym pieśń sławiąca Matkę Bożą Łaskawą Kielecką.
Tablica pamiątkowa została wmurowana tuż obok wejścia na katedralny chór – w miejscu, które prof. Rosiński codziennie przemierzał przez ponad 50 lat. W uroczystości uczestniczyli jego uczniowie, chórzyści oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Jerzy Rosiński ur. w 1927 r. w Kielcach, studia muzyczne odbył pod kierunkiem prof. Feliksa Rączkowskiego w PWSM w Warszawie, uzyskując dyplom w 1961. Występował w ramach koncertów filharmonicznych (m.in. w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Białymstoku), a także w recitalach w ramach licznych krajowych festiwali organowych (Oliwa, Kamień Pomorski, Frombork, Leżajsk, Kraków, Koszalin, Inowrocław).
Wykonał ok. 40 recitali organowych dla Polskiego Radia. Wśród jego szczególnych osiągnięć zagranicznych należy wymienić: recitale w katedrze św. Stefana w Wiedniu w ramach Wiener Festwoche i w Bazylice St. Bavo w Haarlem w Holandii. Wielokrotnie występował także w Niemczech. Za działalność artystyczną w kraju i za granicą otrzymał m.in. Nagrodę Stanisława Staszica (1982) oraz „Pro Ecclesia et Pontifice” (2005).
Przez 54 lata prowadził Chór Katedralny św. Cecylii, kierował Chórem Środowisk Twórczych, był pomysłodawcą i przez 19 lat kierownikiem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, a także wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim.
Zmarł 20 grudnia 2008 r. Spoczywa na Cmentarzu Starym w Kielcach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.