Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: uczestnicy 52. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończyli tygodniową wędrówkę

12.08.2017 , dziar, Kielce, 12-08-2017 Ⓒ ℗

Apelem poległych, spotkaniami z kielczanami i samorządem oraz piknikiem legionowym blisko 300 piechurów zakończył się dzisiaj w Kielcach 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Marsze kadrówki liczące 160 km, to przypomnienie ważnego wydarzenia z dziejów Legionów Polskich, które pochodem na Kielce rozpoczęły marsz ku niepodległości.

Na Placu Wolności przed pomnikiem komendanta Józefa Piłsudskiego uczestników marszu witały władze miasta z prezydentem Wojciechem Lubawskim, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz minister do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Minister Kasprzyk odczytał list od prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy do uczestników Marszu, w którym Prezydent podkreślił patriotyczne walory wydarzenia i znaczenie rokrocznych kadrówek w budowaniu tradycji niepodległościowej i kontynuacji etosu walk RP.

Min. Kasprzyk w swoim przemówieniu nawiązał do słów pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Jako pieśń legionowa towarzyszyła ona żołnierzom Józefa Piłsudskiego, była także wyrazem wiary młodego pokolenia Polaków w przyszłość odradzającej się ojczyzny. Parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych, złożyli wieńce przed pomnikiem Komendanta.
Marsz oficjalnie zakończono Apelem Poległych i salwą honorową przed pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie stacjonował Marszałek Józef Piłsudski, a obecnie znajdują się zgromadzone po nim pamiątki.
W tegorocznym marszu uczestniczyli członkowie grup rekonstrukcyjnych, działacze podziemia niepodległościowego, organizacji strzeleckich, harcerze. Uczestnicy marszu po drodze odwiedzali kilka miejscowości związanych z czynem legionowym i niepodległościowym. Szli m.in. przez Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny, Chęciny, Szewce.

Po wkroczeniu dzisiaj do Kielc piechurzy przeszli ul. Husarską, dotarli pod pomnik Czwórki Legionowej i na Plac Wolności, a potem do Muzeum Narodowego.
Marsz stanowi pamiątkę wydarzenia, gdy w sierpniu 1914 r. utworzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego kompania wyruszyła do Kielc z krakowskich Oleandrów, obalając po drodze słupy graniczne zaborów rosyjskiego i austriackiego. Kadrowa była pierwszym od zakończenia Powstania Styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która pokonuje 160 kilometrów. Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszów. W PRL przez dziesięciolecia marsze były zakazane. Wznowiono je w 1981 r.
Tegoroczny marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętnia 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 80. rocznicę usypania kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.