Kielce: ulicami miasta przeszła Droga Światła
23 maja 2017 | 08:35 | Kielce / dziar Ⓒ Ⓟ
W godzinach wieczornych kielczanie wraz z bp. Janem Piotrowskim przeszli ulicami Kielc, modląc się nabożeństwem Drogi Światła. Uczestniczyło w niej około stu osób.
Nabożeństwo rozpoczęło się w kościele akademickim św. Jana Pawła II. Wierni trzymali w rękach zapalone lampiony i pochodnie. Rozważania poszczególnych 14 stacji rozpoczął kapucyn o. Andrzej Włodarczyk. „Zmartwychwstały Jezus otwiera przed nami nieskończone horyzonty miłości” – mówił.
Procesję Drogi Światła prowadził krzyż z przewieszoną czerwoną stułą oraz ikona Zmartwychwstania. Wierni, m.in. studenci, członkowie wspólnot, rodziny z dziećmi – przeszli ulicami: Wesołą, Sienkiewicza, przez plac przy Pałacu Biskupów w kierunku kościoła przy Wesołej. Niektórzy kielczanie pozdrawiali ich z balkonów.
Nabożeństwo składało się z rozważań prowadzonych przez księży i zakonników nawiązujących do tematyki paschalnej, w tym spotkań Jezusa Zmartwychwstałego z kobietami i uczniami.
Studenci z duszpasterstwa akademickiego rozprowadzali lampiony, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na paczki dla ubogich rodzin z terenu Kielc. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Duszpasterstwa Wesoła 54. Odbyło się ono po raz drugi w historii miasta.
Inicjator ks. dr Rafała Dudała chciałby, aby rozważania paschalne, będące ogromnie ważnym świadectwem wiary, zapewniły Drodze Światła stałe miejsce w kalendarium duszpasterskim Kielc.
Droga Światła zrodziła się we Włoszech w 1988 r. roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła, stąd nazwa: Droga Światła.
W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. W 2002 r. roku zostało oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Głównym celem tego nabożeństwa jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele. Droga Światła i Droga Krzyżowa mają sobie wzajemnie odpowiadać i się uzupełniać.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.