Kielce: w Dworku Laszczyków robiono palmy i przypomniano tradycje Wielkiego Tygodnia
03 kwietnia 2023 | 15:56 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Zwana Kwietną, Wierzbną i najczęściej Palmową Niedzielą – to dzień tradycyjnego spotkania w Dworku Laszczyków – siedzibie Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie przypominane są zwyczaje i obrzędowość Wielkiego Tygodnia, gdzie trwa kiermasz rękodzieła świątecznego i odbywają się warsztaty robienia plam i ozdób świątecznych.
Z wydarzenia, pomimo deszczowej pogody, chętnie korzystali mieszkańcy Kielc, odwiedzający dworek tuż po Mszach św. w bazylice katedralnej lub w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej. Dworek usytuowany jest w sąsiedztwie obu kościołów.
Pracownicy z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej przypominali wielkotygodniową obrzędowość wsi regionu kieleckiego, w tym zwyczajowe palmy – stosunkowo skromne, tak jak ubogie w glebę i płody rolne są rdzenne obszary Gór Świętokrzyskich i większości Kielecczyzny. Wykonywano je z witek wierzbowych, rozkwitłych gałązek wierzbowych z „kotkami”, udekorowanych trzciną wodną, zielonymi gałązkami borowiny, mirtu, bukszpanu oraz bibułkowymi kwiatami, przypominającymi poprzez dobór kolorów – czas przesilenia wiosennego i budzącej się do życia przyrody.
Z kolei goście wydarzenia, m.in. minister Piotr Wawrzyk, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik – wspominali swoje związki z Janem Pawłem II i osobiste spotkania z papieżem.
W zabytkowych wnętrzach Dworku Laszczyków pokazy wykonywania tradycyjnych, papierowych ozdób wielkanocnych prowadziły twórczynie ludowe: Jadwiga Brzoza, Jadwiga Betka oraz Stefania Golenia.
Na scenie z repertuarem nastrojowych pieśni pasyjnych wystąpiły zespoły: Kowalanki, Bolechowiczanie oraz Kumosie.
Tegoroczne wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę wystawców. Było ich w ogrodach Dworku Laszczyków ok. 50. Na stoiskach można było nabyć produkty regionalnych producentów oraz potrawy świąteczne od Kół Gospodyń Wiejskich. Twórcy ludowi zaprezentowali rękodzieło ludowe oraz wyjątkowe ozdoby świąteczne: pisanki, wydmuszki, palmy, serwety oraz stroiki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.