Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: w Muzeum Diecezjalnym wystawa o Narodzie Niezłomnym

14 maja 2018 | 09:31 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Pieczęć herbowa gen. Hauke-Bosaka, archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z dziejami Rzeczpospolitej, odręcznie pisane listy, unikatowe obrazy, broń, stroje z epoki – to m.in. najważniejsze elementy wystawy „Naród Niezłomny”, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Ekspozycja jest dedykowana obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zgromadzone eksponaty mają obrazować czas polskich zrywów narodowych. Pochodzą z okresu od powstania kościuszkowskiego, przez powstania listopadowe i styczniowe, czas I wojny światowej, aż do lat 30. XX wieku. Na wystawę złożyły się głównie eksponaty udostępnione przez członków i sympatyków Kieleckiego Klubu Kolekcjonera, o czym przypomniał jego prezes – Marek Michniewski.

Zauważył, że kolekcjonerzy nie szczędzą sił i środków, by wartościowe rzeczy ratować od zapomnienia oraz podkreślił edukacyjny charakter wystawy, adresowanej głównie do młodego pokolenia.

Biskup kielecki Jan Piotrowski, otwierając wystawę w czwartek 10 maja stwierdził, że poprzez dobór eksponatów „prezentuje ona wolność wywalczoną miłością. Miłością, która pozwoliła jednym na najwyższą ofiarę życia, ale i na te pokorne postawy codzienne, wyrażające się w zachowaniu wiary, kultury, języka i patriotyzmu”.

Na wystawie można m.in. zobaczyć fragment zbiorów Marka Michniewskiego – cenne fotografie, listy, tablice ze zdjęciami rodzinnymi. Jest na nich np. cioteczny dziadek Michniewskiego – gen. Antoni Listowski, który wystąpił z armii rosyjskiej i w 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Jest też pięciostronicowy, ręcznie pisany list Józefa Piłsudskiego do Antoniego Listowskiego, w którym Antoni zostaje mianowany głównodowodzącym frontu ukraińskiego. To jeden z cenniejszych elementów kolekcji.

Uwagę zwiedzających zwraca także tzw. panoplium, czyli zdobniczy materiał, zaaranżowany na wzór tych, które wieszano w dworach szlacheckich. Znajduje się na nim ryngraf oraz karabela bojowa z przełomu XVIII i XIX wieku i szabla pruska z 1852 roku używana w Wojsku Polskim.

Pokazano także portrety generałów z powstania kościuszkowskiego i listopadowego oraz ręcznie spisane wspomnienia dotyczące Legionów Polskich i gen. Henryka Dąbrowskiego. Są także dawne stroje i biżuteria patriotyczna, w tym z czasów powstania styczniowego.

Ekspozycji towarzyszy katalog, wydany nakładem Wydawnictwa Jedność.
Wystawa pt. „Naród Niezłomny” została przygotowana przez Muzeum Diecezjalne oraz Stowarzyszenie Kielecki Klub Kolekcjonera i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.