Kielce – warsztaty bożonarodzeniowe i chanukowe w Muzeum Dialogu Kultur
09 grudnia 2024 | 14:00 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Tradycje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem, ale i z żydowskim świętem Chanuki, poznają uczestnicy warsztatów, organizowanych w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Są one skierowane do uczniów szkół podstawowych.
Cykl dla najmłodszych nazwano „Słów kilka o Świętym Mikołaju”. Będzie mowa o tym, kiedy żył św. Mikołaj, kim był naprawdę i skąd wzięła się jego legenda. Warsztaty przeniosą uczestników do Bari we Włoszech, gdzie znajduje się słynna bazylika św. Mikołaja, będzie także mowa o legendach i związkach świętego z wilkami. Zajęcia zakończą się twórczą pracą plastyczną, nawiązującą do czynów św. Mikołaja.
Z kolei uczniowie klas IV -VIII poznają różnorodne tradycje związane z zimowym świętowaniem na świecie. Oprócz świąt Bożego Narodzenia będzie mowa m.in. o włoskiej „rzece ognia” w Agnone, o żydowskim święcie Chanuki i tradycyjnych potrawach świątecznych. W drugiej części spotkania uczestnicy spróbują swoich sił w grze drejdla, która jest ważnym elementem Chanuki.
Radosne żydowskie święto Chanuka, nazywane Świętem Świateł, obchodzone jest dla upamiętnienia zwycięskiego powstania Machabeuszy (165 r. p.n. e.). Trwa od 25 dnia miesiąca kislew do 2 dnia miesiąca tewet (listopad – grudzień). W tym roku przypada 25 grudnia.
Kiedy Machebeusze, po stoczeniu zwycięskich bitew, odzyskali Świątynię Jerozolimską, oczyścili ją z profanujących miejsce święte posągów greckich i wznowili w niej rytuał zapalania menory. Posłużyło im do tego jedynie jedno małe odnalezione naczynie z oliwą wystarczającą zwykle na jeden dzień. Tymczasem menora w sposób cudowny paliła się aż przez osiem dni – tyle, ile potrzeba na wytłoczenie nowej, poświęconej oliwy. Świątynia została ponownie konsekrowana. „Chanuka” w języku aramejskim oznacza właśnie „inaugurację, poświęcenie”.
Chanuka jest świętem radosnym i rodzinnym. W każdy wieczór wokół świecznika chanukowego gromadzi się cała rodzina. W zależności od przyjętego zwyczaju, wszyscy zapalają jeden świecznik lub każdy domownik zapala własny. I tak przez osiem dni, aż do zapalenia wszystkich świateł w lampie. Towarzyszą temu błogosławieństwa i pieśni.
Podczas warsztatów muzealnych zostanie także przedstawiona geneza zwyczaju ubierania świątecznej choinki; będzie okazja do poznania jej symboliki, ozdób choinkowych i szerszej wiedzy na temat szklanych bombek, które wyparły tradycyjne dekoracje.
Muzeum Dialogu Kultur to najmłodsza placówka oddziałowa Muzeum Narodowego w Kielcach z siedzibą w zmodernizowanych wnętrzach XVIII-wiecznej Kamienicy pod Trzema Herbami w Kielcach. Nowoczesne, wyposażone w multimedia muzeum, ma na celu eksponowanie wielości i różnorodności wyznań i kultur. Oferta Muzeum Dialogu Kultur jest prezentowana m.in. poprzez multimedialną, wyposażoną w wielkoformatowe ekrany, narracyjną wystawę stałą, wystawy czasowe oraz działalność naukową.
Warsztaty związane z Bożym Narodzeniem prowadzą także inne placówki Muzeum Narodowego: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (m.in. o kartkach świątecznych i dawnej dekoracji domów) oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (m.in. wykonanie ozdób świątecznych z gliny plastycznej oraz malowanie porcelanowych kubków, a także quiz o tradycjach bożonarodzeniowych, kończony wspólnym śpiewaniem kolęd w formie karaoke).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.