Włoska zakonnica otrzymała polskie obywatelstwo
20 grudnia 2018 | 17:23 | dziar / pz | Kielce Ⓒ Ⓟ
Sycylijka s. Nazarena Scopelliti, założycielka przedszkola katolickiego, wolontariuszka w areszcie śledczym, dołączyła dzisiaj do grona Polaków, wraz z 40-osobową grupą innych mieszkańców świętokrzyskiego. Wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski wręczył akty nabycia obywatelstwa 29 osobom pochodzącym z Ukrainy oraz Węgrom, Rosjanom, Białorusinom i Ormianom, a także obywatelom Bułgarii, Włoch i Egiptu.
Uroczystość odbywała się w Wojewódzkim Domu Kultury. Akt nadania obywatelstwa polskiego przyznawany jest na mocy postanowienia Prezydenta RP.
Pochodząca z Sycylii siostra Nazarena Scopelliti ze Zgromadzenia Świętej Rodziny, od 20 lat prowadzi w Kielcach Przedszkole Katolickie im. Kardynała Pietro Marcellino Corradiniego. Cieszy się ono od lat zaufaniem rodzin. Od nowego roku przedszkole będzie placówką publiczną. Siostra Nazarena jest przełożoną Domu Zgromadzenia Sióstr Kolegium Świętej Rodziny w Kielcach. Przyjechała do Polski na zaproszenie kieleckiego biskupa Stanisława Szymeckiego. Od początku pobytu w Kielcach rozpoczęła pracę z dziećmi, rodzinami i ludźmi wykluczonymi ze środowiska. Aktywnie pomaga i angażuje się w duszpasterstwo w Areszcie Śledczym.
Lubi mówić po polsku, podoba jej się polski język, choć wspomina, jak trudne były początki. – Polski to piękny, wybitny język – podkreśla. Jak sama przyznaje „przestawiła się na ten język” i nawet „myśli” po polsku. Podoba się jej polska literatura, lubi Sienkiewicza, czytała „Quo vadis”. Ceni polską historię. Tłumaczyła z polskiego na włoski „Poezję oświęcimską”. Gdy obchodzone są święta narodowe, jako pierwsza na ulicy wywiesza biało-czerwoną flagę.
– Trzeba dawać świadectwo, że ten kraj się kocha, pracować, aby się rozwijał. Mieszkam tutaj 20 lat i tak jak inni przeżywam to, co dzieje się w Polsce. Nie jestem wobec tego obojętna – podkreśla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.