Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: współpraca i zaangażowanie w życie diecezji – tematem obrad Diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich

13.11.2018 , dziar, Kielce Ⓒ ℗

W jaki sposób ponad 30 ruchów, stowarzyszeń i wspólnot diecezjalnych może najlepiej realizować swój charyzmat – indywidualnie i w łączności z innymi, jak wymieniać się kontaktami i jak ważne jest świadectwo – dyskutowano dzisiaj w kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Biskup kielecki przypomniał zebranym delegatom, że Eucharystia pozostaje w centrum życia Kościoła i musi być także obecna w życiu ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Biskup podkreślał również znaczenie świadectwa, które ma moc nawracania innych. Nastąpi to wówczas, gdy „da się w nas poznać braci Chrystusa”.

Pod kierunkiem ks. Sławomira Sarka – przewodniczącego Diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich, omawiano wyzwania współczesności oraz zadania i sposoby obecności ruchów i wspólnot w parafiach. Podkreślano odpowiedzialność członków ruchów nie tylko za osobistą formację swoich członków, ale za parafię. – Jest ogromna potrzeba większego zaangażowanie w życie parafii i bardziej dynamicznego świadectwa grup apostolskich – mówi KAI ks. Sławomir Sarek. Podkreśla, że spotkanie takie jak dzisiejsze – „uczy rozmawiać ze sobą i ewangelizować”. Była to także okazja do wzajemnego uczenia się i wymiany doświadczeń, od małych ruchów liczących kilkunastu członków, po duże kilkutysięczne.

Wśród zadań wspólnych wymieniono m.in. udział w Forum Papieskim, połączone z analizą dokumentów, Dzień Wspólnoty, kongresy ruchów i Stowarzyszeń, które będą się odbywały w drugie soboty października.
Wśród działań „Ad extra” wymieniano m.in. Uwielbienia na rynkach miast, Marsze Życia, czy Dni Świadectwa. Była także mowa o powołaniu chrześcijańskim.

Wyzwaniem i zadaniem dla uczestników jest organizacja Diecezjalnego Kongresu Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń, który zaplanowano na 2020 rok.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.