Kielce: zakończono prace wykopaliskowe przy figurze św. Tekli
26 kwietnia 2010 | 17:31 | dziar Ⓒ Ⓟ
Archeolodzy z sukcesem zakończyli prace wykopaliskowe przy figurze św. Tekli – poinformował KAI Waldemar Gliński z Pracowni Badań Archeologicznych. – Prowadzone od wczesnej wiosny wykopaliska potwierdziły istnienie osady ze wczesnego średniowiecza – dodał archeolog.
Najatrakcyjniejszym eksponatem, wykopanym kilka dni temu, okazała się XIII-wieczna płytka z ornamentem – taka sama, jakie leżały na podłodze kieleckiej katedry oraz na Wawelu.
Wśród ostatnich odkryć znalazły się także m.in. szczątki pomieszczenia średniowiecznego, a w jego wnętrzu: spalone ziarno, skorupy naczyń glinianych i fragmenty wagi szalkowej.
Zdaniem Waldemara Glińskiego z Pracowni Badań Archeologicznych, nadzorującego prace na Rynku, najciekawsza jest płytka z ornamentem. Tak cenne znaleziska są dokładnie badanie, opisywane i umiejscawiane w czasie. Płytka potwierdza przypuszczenia, że odkryty przy św. Tekli budynek nie może być starszy niż z połowy XIII wieku.
Archeolodzy pracujący na placu św. Tekli w Kielcach odkryli w marcu ślady osadnictwa z czasów między XIII a XV wiekiem. Osada prawdopodobnie stała się początkiem przyszłego miasta.
Okrycie uznano za bardzo ważne dlatego, że w rejonie zarówno Rynku, jak i pobliskich ulic Orlej i Koziej, nie było żadnego materiału archeologicznego pochodzącego z pełnego średniowiecza.
Materiał archeologiczny z różnych punktów dzisiejszych Kielc, głównie z okolic kościoła św. Wojciecha, potwierdza istnienie osady nad rzeką Silnicą (dzisiaj centrum miasta), której zalążek istniał już w IX w. W 1084 r. wybudowano najstarszy w mieście kościół pw. św. Wojciecha, stojący ok. 200 m od dzisiejszej figury św. Tekli i Rynku. Na przełomie XI i XII w. Kielce należały do biskupów krakowskich. Prawa miejskie nadano w 1295 lub w 1360 r. Miasto szybko się rozwijało aż do czasów potopu szwedzkiego, po którym nastąpił okres stagnacji na okres ok. stu lat. W 1789 r. decyzją Sejmu Czteroletniego Kielce przeszły na własność skarbu państwa. W 1805 r. utworzono diecezję kielecką.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.