Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: zgoda Penitencjarii Apostolskiej na przedłużenie odpustów z racji roku Ducha Świętego

22.11.2018 , dziar, Kielce Ⓒ ℗

Penitencjaria Apostolska odpowiedziała pozytywnie na prośbę biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego – o przedłużenie czasu odpustu zupełnego przez nawiedzenie świątyń w roku Ducha Świętego na kolejny rok liturgiczny. tzn. do 24 listopada 2019 r.

„Mocą upoważnień udzielonych rozporządzeniem Ojca Świętego Franciszka, przyjmując chętnie przedłożone prośby [Penitencjaria Apostolska], przedłuża czas, o który prosi Najdostojniejszy Ksiądz Biskup, do dnia 24 listopada 2019 roku” – napisano w piśmie skierowanym do bp. Jana Piotrowskiego.

Z kolei w prośbie, skierowanej do Penitencjarii Apostolskiej, bp Jan Piotrowski wyjaśniał m.in., że dar odpustu zupełnego udzielony przez Penitencjarię Apostolską w 2016 r. „przyniósł i nadal przynosi wielki pożytek duchowy bardzo wielu wiernym, którzy podczas diecezjalnego roku Ducha Świętego do dnia 25 listopada 2018 roku nawiedzają pobożnie kieleckie parafie pod wezwaniem Ducha Świętego i cztery kieleckie bazyliki mniejsze”. Aby zatem „dobra duchowe przynosiły obfity plon także na przyszłość” – biskup kielecki poprosił o przedłużenie „udzielonej już łaski” i takie przedłużenie otrzymał.

Penitencjaria Apostolska rok temu na mocy uprawnień przyznanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, zezwoliła, aby wierni mogli uzyskać odpust zupełny kościołach parafialnych pod wezwaniem Ducha Świętego w: Kielcach oraz w Drużykowej, Młodzawach i w bazylikach mniejszych: w Kielcach, Miechowie, Pacanowie i Wiślicy.

W wielu z tych kościołów z racji odpustu przygotowywano specjalne celebracje i nabożeństwa. W kieleckim kościele Ducha Świętego celebrowane jest nabożeństwo do Ducha Świętego, zatwierdzone przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, po nim Eucharystia wotywna o Duchu Świętym. W każdy drugi poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Eucharystia ku czci św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, czyli Małej Arabki – wielkiej Czcicielki Ducha Świętego oraz nabożeństwo. Z kolei w każdy trzeci czwartek miesiąca (poza wakacjami) – jest Eucharystia wotywna o Duchu Świętym i modlitwa uwielbienia.

Jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego, odpust: „Jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców Odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.