Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: zmarł ks. Janusz Daszuta, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego

22.07.2018 , apis, Kielce Ⓒ ℗

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w nocy z 21 na 22 lipca ks. Janusz Daszuta, pastor i członek Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego RP, a także wybitny działacz ekumeniczny, o którym często pisaliśmy w serwisach KAI.

Pastor Janusz Daszuta w styczniu 2015 r. na zakończenie Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Kielcach uhonorowany został Nagrodą im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowioną przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.

Kapituła Nagrody doceniała wówczas to, że ks. Janusz Daszuta był współinicjatorem Marszu Pamięci i Modlitwy, który od 2000 roku odbywa się w rocznicę pogromu kieleckiego, 4 lipca, w Kielcach. Od lat był czynnie zaangażowany w dialog ekumeniczny. Szczególną wagę przywiązywał do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Systematycznie pogłębiając swoją wiedzę na temat judaizmu, dzielił się nią ze swoimi parafianami, podejmując na tym polu wiele inicjatyw w kierowanej przez siebie parafii, objaśniając judaizm, żydowskie święta i obyczaje, wskazując na ich powiązania z obyczajowością i obrzędowością chrześcijańską.

Pastor Daszuta, bardzo aktywnie współpracował ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego przy okazji takich zdarzeń jak Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie czy SukkotSzalom (Uszpicin). Wspierał Stowarzyszenie w opiece nad cmentarzem żydowskim w Kielcach.

Ks. Janusz Daszuta, zdaniem wielu kielczan, był bardzo dobrym chrześcijaninem i człowiekiem, który miał wiele zrozumienia dla wagi relacji z Żydami i zrozumienia ich szczególnego znaczenia w takim mieście jak Kielce. Cechowała go wielka odwaga oraz determinacja w działaniu na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzywyznaniowego, jak i równie wielka pokora.

Pastor Janusz Daszuta w latach 1988-93 odbywał studia teologiczne w Oak Hills Christian Collage w Bemidji w USA. Od 1996 r. jest pastorem Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego w Kielcach. Był przewodniczącym Świętokrzyskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, prezesem Stowarzyszenia Ekorozwoju Lisowa i Zaborza, dyrektorem Ośrodka Nauczania Języka Angielskiego “Metodyści” w Kielcach, radcą Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, członkiem Stowarzyszenia Jan Karskiego, członkiem Rady Programowej Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego KOF.

W latach 2003-2007 był radnym w gminie Morawica i wielokrotnie wyróżniany przez lokalny samorząd za działalność charytatywną i socjalną na jej terenie. Prowadził działalność charytatywną w województwie świętokrzyskim. Był organizatorem akcji dla alkoholików “Szklanka wody” i dla dzieci – “Gwiazdkowa niespodzianka” a także spotkań ekumenicznych oraz współorganizatorem Marszu Pokuty w Kielcach w rocznicę pogromu żydowskiego w Kielcach.

Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Wyróżniono go tytułem Człowieka Miesiąca Stycznia 2006 w Gminie Morawica. Otrzymał nagrodę DELTA EPSILON CHI w Collegu dla wybitnych studentów w 1993 (USA) oraz tytuł Vir Bonus nadany przez Stowarzyszenie Jana Karskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.