Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: zmarła Urszula Radziszewska – znana działaczka społeczna

15 maja 2018 | 18:31 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

W wieku 80 lat zmarła Urszula Radziszewska – działaczka społeczna, filantrop, twórczyni i prezeska reaktywowanego w 1990 r. Towarzystwa Dobroczynności w Kielcach, założonego przez bp. Macieja Majerczaka. Pogrzeb odbędzie się w bazylice katedralnej w Kielcach, w czwartek, 17 maja, o godzinie 12.00.

W latach 80. XX wieku śp. Urszula Radziszewska zaangażowała się w struktury Solidarności, współpracowała m.in. z Biskupim Komitetem Pomocy Osobom Uwięzionym i Internowanym, a od 1990 do 1998 r. była kielecką radną.

Urszula Radziszewska była znana i lubiana w środowisku ludzi chorych, ubogich i niepełnosprawnych. Ściśle współpracowała z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach, gdzie pomagała m. in. w organizowaniu sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych. Miała także duże zasługi w likwidacji barier miejskich.

Współpracowała również z Caritas Diecezji Kieleckiej, organizowała wsparcie dla osób potrzebujących w tym samotnych matek i bezrobotnych.

Jej zasługą było utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjno-pielęgnacyjnego i ortopedycznego oraz Zespołu Opiekuńczo-Leczniczo-Pielęgnacyjnego “ARKA Plus”, który świadczy usługi medyczne dla osób z dysfunkcją ruchu. Była inicjatorką zbiórek celowych na zabiegi medyczne, rehabilitację leczniczą oraz zakup sprzętu dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W 2003 r. została laureatką ogólnopolskiego konkursu Barwy Wolontariatu, a także m.in. otrzymała nagrodę wojewody świętokrzyskiego „Laur Świętokrzyski”. Za całokształt działalności społecznej na rzecz osób biednych, starszych i niepełnosprawnych w 2004 r. przyznano jej Nagrodę Miasta Kielce.

Zostanie pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.