Drukuj Powrót do artykułu

Kielczanie modlili się w intencji dzieci utraconych

15 października 2018 | 21:18 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Eucharystia przy ołtarzu z białą trumienką i wymowną dekoracją była dzisiaj sprawowana w kieleckim kościele Chrystusa Króla za dzieci utracone i nienarodzone, z udziałem dość licznie przybyłych parafian oraz wiernych z innych parafii, m.in. z Bielin.

15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego – tego dnia mija symbolicznie 9 miesięcy od 1 stycznia, czyli dobiega okres ciąży.

Mszy św. w kościele Chrystusa Króla przewodniczył ks. dr Karol Starczewski, inicjator tego religijnego wydarzenia. W homilii nawiązał m.in. do wątków osobistych, składając świadectwo. Dotyczyło ono śmierci bratanicy, zmarłej wskutek komplikacji w dziewiątym miesiącu ciąży. Nastąpiło to w dwa miesiące po święceniach księdza. – Staliśmy przy ołtarzu, przy takiej symbolicznej trumience, pytając Boga, dlaczego? – mówił ks. Starczewski, przywołując zarazem słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”, wskutek których „coś pękło, coś się zmieniło”. – Wy, którzy przeżywacie w sowich sercach odejście dzieci, pozwólcie Bogu, aby się nimi zaopiekował (…), aby Jezus je dotknął, położył na nich swoje dłonie i je błogosławił – mówił w homilii.

Podczas Mszy św. modlono się w intencji dzieci utraconych, chcianych i niechcianych oraz ich rodziców „którzy przeżywają ból rozstania i niezrozumienia” oraz a dzieci „zabitych pod sercem matki”.

Jak informuje ks. Karol Starczewski, inicjatywa była podjęta w 2017 r., podczas modlitwy różańcowej, natomiast w tym roku parafia zaprosiła wszystkich chętnych z Kielc i z diecezji. Informacje były dostępna na stronie internetowej oraz w postaci plakatów.

Ks. dr Jerzy Marcinkowski proboszcz parafii informuje, że inicjatywa będzie kontynuowana rokrocznie.

W 2016 r. zmarło ok. 1,5 tys. dzieci w wieku poniżej 1 roku życia, a prawie 1100 z nich umarło w ciągu pierwszego miesiąca od narodzin. W 2016 r. odnotowano również 41 946 poronień samoistnych. Dane pochodzą z opublikowanego w 2018r. sprawozdania Rady Ministrów z wykonywania oraz skutkach stosowania w 2016 roku ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.