Kielczanie oddadzą hołd tysiącom ofiar tzw. „kieleckiego Katynia”
07 września 2011 | 11:55 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od Mszy św. przy Pomniku Straceń, zlokalizowanym na Stadionie Leśnym w Kielcach, rozpoczną się 11 września uroczystości poświęcone pamięci tysięcy kielczan zamordowanych przez hitlerowców w latach 1940 -1944 na terenie kompleksu leśnego w granicach i obrzeżach miasta. Zbrodnia nazywana jest „kieleckim Katyniem”.
„Chcemy w tym dniu także modlić się za ofiary agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Spodziewamy się delegacji władz miasta, z panem prezydentem, i władz województwa oraz przedstawicieli szkół, które podtrzymują pamięć o stosunkowo mało nagłaśnianym masowym mordzie kielczan na Stadionie Leśnym” – wyjaśnia w imieniu organizatorów Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.
Msza św. polowa przy zlokalizowanym w lesie Pomniku Straceń rozpocznie się w niedzielę o godz. 15. Będą ją celebrowali kapelani wojskowi i księża z parafii Chrystusa Króla w Kielcach. Przewidziany jest apel pamięci, salwa honorowa, część artystyczna, złożenie wieńców. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowuje Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ogólnokształcących nR 26 „Dygasiński” oraz Gimnazjum nr 26 w Kielcach.
Przy Pomniku Straceń od 2000 r. rokrocznie sprawowana jest Eucharystia w intencji pomordowanych. Drogę do pomnika przez las znaczy szlak kamiennych tablic z inskrypcjami wieszczów polskich – to tzw. „Ścieżka Pamięci”.
W 1939 r. Niemcy zaraz po wkroczeniu do Kielc utworzyli na Stadionie Leśnym jeden z czterech obozów jenieckich dla żołnierzy polskich. Cały teren, będący przed wojną dzielnicą rekreacyjno-wypoczynkową z torem jeździeckim, narciarskim, skocznią, kortami i basenem, stał się dostępny wyłącznie dla Niemców. Masowe egzekucje Polaków rozpoczęte na początku wojny pod nazwą Akcja A – B, były konsekwencją podpisanego przez stronę rosyjską i niemiecką Paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia 1939 r., mówiącego o wzajemnej współpracy w zwalczaniu polskiego ruchu oporu, jak i wyniszczeniu polskiej elity społecznej, intelektualnej i politycznej.
Pierwsza egzekucja na kielczanach na Stadionie odbyła się 26 lutego 1940 r. – Niemcy stracili wówczas 14 osób. Kolejne odbywały się w obrębie lasu na Stadionie przez całą wojnę, m.in. w okolicy strzelnicy sportowej i wojskowej, na zboczach Pierścienicy, na cmentarzu żydowskim, przy drodze na skocznię narciarską, na wyrobisku po piaskowni. Historycy nie ustalili dokładnej liczby zamordowanych na Stadionie Leśnym. Mówi się co najmniej o kilkunastu do 20 tysięcy zabitych: głównie przedstawicieli inteligencji, duchowieństwa, członków ruchu oporu. Wśród nich był m.in. żołnierz Szarych Szeregów, 16 –letni Wojtek Szczepaniak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.