Kielczanie pamiętają o 2. rocznicy agresji Rosji na Ukrainę
24 lutego 2024 | 15:41 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Wystawa w galerii Okrąglak, Msza św. za ofiary i o pokój na Ukrainie, spotkania w punktach pomocy dla uchodźców, podsumowania akcji – kielczanie pamiętają o drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę.
Od pierwszych dni ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor duszpasterstwa i rzecznik diecezji kieleckiej, a w momencie wybuchu wojny – dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie – przystosował tamtejszą placówkę do przyjmowania uchodźców, uruchomił zbiórkę darów i sam wielokrotnie jeździł z transportami na Ukrainę. Już pierwszego dnia wojny ks. Zygmunt udał się na granicę polsko-ukraińską po pierwszych uchodźców – matki z dziećmi, które zamieszkały w Piekoszowie. Najmłodsze – Sofia – miało 3 miesiące. Pomoc dostarczano m.in. do Lwowa, Iwano-Frankowska, czy dla Winnicy, angażowało się wielu mieszkańców okolicy i dalszych zakątków diecezji. Rzeczowa pomoc liczyła się w dziesiątki ton darów.
Dzisiaj w kieleckiej bazylice ks. Łukasz Zygmunt przewodniczył Mszy św. w drugą rocznicę wybuchu wojny. Z kolei jutro 25 lutego dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik będzie przewodniczył Mszy św. w intencji o pokój na Ukrainie i na świecie w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach. Po Eucharystii przed kościołem – poczęstunek przygotowany przez uchodźców.
Natomiast w Galerii Sztuki „Okrąglak” w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach została otwarta wystawa fotografii pt. „Starte z powierzchni Ziemi”.
Można na niej obejrzeć 20 fotografii ukazujących ukraińskie miasta-widma. To miejscowości do niedawna tętniące życiem, dziś doszczętnie zniszczone w wyniku działań wojennych. Zdjęcia wykonano na terenie obwodów ługańskiego, donieckiego, slobożańskiego i w południowej Ukrainie. Tematyczne banery skupiają uwagę na miastach i wsiach, zniszczonych niekiedy w stu procentach. Zwiedzający wystawę zobaczą zgliszcza m.in. Popasnej, Maryinki, Soledaru i Bakhmutu. Materiały dostarczyli fotografowie wojskowi i korespondenci ukraińskich mediów. Pomysłodawczynią wystawy jest kijowska dziennikarka i wolontariuszka SIEW Liudmyla Yurchenko. Przygotowanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy, obwodów wojskowych w Ługańsku, Doniecku, Mikołajowie, Chersoniu i Charkowie. Polska wersja wystawy powstała przy wsparciu Stowarzyszenia „Integracja Europa – Wschód”.
Z kolei Caritas kielecka wydała specjalny komunikat, w którym poinformowano o skali pomocy dla Ukrainy i uchodźców.
W pierwszym okresie skupiano się na wsparciu doraźnym – pomocy w znalezieniu zakwaterowania, rzeczowej i humanitarnej oraz na wsparciu psychologicznym, nauce języka polskiego, kursach zawodowych, pomocy niepełnosprawnym.
W komunikacie czytamy m.in.:
„W drugim roku pomocy większy akcent położony został na działania integracyjne i adaptacyjne. Pomoc ta prowadzona była przez sieć naszych placówek, a zwłaszcza przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Kielcach, ul. Wiśniowa 6, które koordynuje pomoc świadczoną uchodźcom w naszej diecezji. Do dyspozycji beneficjentów zostali zatrudnieni specjaliści: psycholodzy, doradcy integracyjni i zawodowi, opiekun dla dzieci, lektor jęz. polskiego i angielskiego oraz logopeda. Ważnym zadaniem placówki jest też integracja obywateli Ukrainy z naszym społeczeństwem. Służą temu wspólne warsztaty, pikniki, wyjazdy, wydarzenia kulturalne. Staramy się naszą pomoc świadczyć w sposób adekwatny do potrzeb, na zasadach zbliżonych do świadczeń niesionych naszym Rodakom. Nie zaprzestaliśmy udzielania pomocy humanitarnej na Ukrainę poprzez programy „Paczka dla Ukrainy” i „Rodzina Rodzinie”. Nasze Centrum tylko w 2023 r. w ramach działań pomocowych obsłużyło 1134 osoby”.
W dalszym ciągu placówki Caritas kieleckiej udzielają schronienia w: Piekoszowie, Czyżowicach, Kaczynie, Miechowie, Proszowicach, Włoszczowie, Kielcach.
Od ponad roku Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie, kierowane przez ks. Andrzeja Drapałę, prowadzi Dom Polsko-Ukraiński, a od momentu wybuchu wojny systematycznie pomaga uchodźcom z Ukrainy. W 2023 r. ponad 120 osób otrzymało wsparcie w ramach projektu dla uchodźców, ok. 150 osób korzysta na bieżąco z pomocy Domu, w tym z pomocy psychologa, logopedy, z zajęć fitnesowych, muzycznych, czy jednorazowych porad np. u prawnika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.