Kielczanie pamiętali o Polskim Państwie Podziemnym
28 września 2023 | 11:22 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Pod pomnikiem Armii Krajowej 27 września w środę odbyły się uroczystości upamiętniające fenomen Polskiego Państwa Podziemnego, w jego 84. rocznicę powstania. Przybyli włodarze miasta, samorządowcy, żołnierze, delegacje szkół ze sztandarami, służby mundurowe.
– Z każdym rokiem mniej jest spadkobierców, tych bezpośrednich, tamtej historii i dobrze, że uczy się jej młodzież – mówi KAI pan Stanisław z parafii katedralnej. – Dopóki sił starczy, a mam już 83 lata, zawsze przychodzę i uczestniczę we Mszy św. za bohaterów w katedrze albo w kościele garnizonowym – dodaje.
Na mocy rozkazu premiera rządu polskiego na uchodźstwie, gen. Władysława Sikorskiego, pod koniec 1939 r. w miejsce Służby Zwycięstwu Polski utworzono Związek Walki Zbrojnej, który z kolei 14 lutego 1942 r. został przekształcony w Armię Krajową.
Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz podkreślał, że powstanie Polskiego Państwa Podziemnego to świadectwem przetrwania Polski, mimo klęski.
– Stworzenie namiastki państwa działającego w podziemiu, czyli równolegle do rzeczywistości wykreowanej przez najeźdźcę, świadczy o wielkim charcie ducha narodu polskiego – powiedział wojewoda, nawiązując m.in. do spuścizny powojennej, do festiwalu Solidarności.
Do zebranych przemawiali m.in. dr Rober Piwko Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach i senator Krzysztof Słoń, zwracając uwagę na zobowiązujący także nas współczesnych, etos Podziemnego Państwa Polskiego.
– 27 września 1939 r., kiedy jeszcze walczyła Warszawa generał Tokarzewski-Karaszewicz stworzył pierwszą strukturę o charakterze zbrojnym i cywilnym – Służbę Zwycięstwu Polski. Tego dnia spotykamy się, aby przypomnieć o Polskim Państwie Podziemnym. Było ono strukturą zarezerwowaną nie tylko dla Warszawy – powiedział dr Robert Piwko.
W 1998 r. Sejm uchwalił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego, który obchodzony jest w całym kraju.
Przegrana wojna obronna w 1939 r. nie oznaczała kresu państwa polskiego. Rozpoczął się nowy etap walki o odzyskanie niepodległości. Tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego było procesem wieloetapowym. Zaczął się on już w końcowych dniach września 1939 r. Polskie Państwo Podziemne było unikatem na skalę światową.
27 września 1939 r. powołano do życia Służbę Zwycięstwa Polski na czele z generałem z generałem Michałem Tokarzewskim–Karaszewiczem na czele. Celem organizacji była walka o wyzwolenie Polski w granicach przedwojennych, odtworzenie i reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy. Organizacja uległa przekształceniu w Związek Walki Zbrojnej, co nastąpiło 13 listopada 1939 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.