Kielczanie pożegnali ks. Skotnickiego
23 kwietnia 2012 | 18:30 | dziar / rk Ⓒ Ⓟ
Tysiące kielczan uczestniczyło w dzisiejszych uroczystościach pogrzebowych ks. Edwarda Skotnickiego – twórcy pierwszej stołówki dla ubogich, współtwórcy Fundacji św. Brata Alberta, przyjaciela bezdomnych, społecznika, kapelana Armii Krajowej, prezesa miejscowego Klubu Inteligencji Katolickiej.
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan w kościele Niepokalanego Serca NMP, gdzie ks. Skotnicki był wieloletnim proboszczem, rozpoczął budowę nowego kościoła i gdzie zakładał liczne instytucje pomocowe dla ubogich.
Mszę św. celebrowało kilkudziesięciu księży z Kielc i diecezji, m.in. z dobrze pamiętającej Zmarłego Czarncy i Włoszczowy, wikariusze, którzy z nim współpracowali, czy jego następcy w Fundacji św. Brata Alberta. Licznie przybyły – ze sztandarami – środowiska kombatanckie, m.in. AK, Rodzina Katyńska, szkolne, wspólnoty i stowarzyszenia religijne, np. Rycerstwo Niepokalanej, Domowy Kościół Ruchu Światło–Życie i inne.
Kapłańską drogę ks. Skotnickiego przypomniał szczegółowo bp Ryczan, wymieniając parafie, inicjatywy i liczne dzieła duszpasterskie, którym Zmarły służył.
Biskup kielecki szczególnie zwrócił uwagę na "krzyż cierpienia, który przewijał się przez te działania i całe życie Księdza Prałata", m.in. podczas wznoszenia kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Serca NMP w Kielcach, którego nie udało mu się dokończyć oraz jego fascynację postacią męczennika z czasów PRL – bp. Czesława Kaczmarka.
W imieniu Klubu Inteligencji Katolickiej, ks. Skotnickiego pożegnała Małgorzata Sołtysiak. – „Samokształcenie, rozwój teologii i ekumenizmu, szeroko pojęta kultura religijna – to zaledwie zarys dziedzin, którym ks. prałat z pasją się oddawał” – mówiła w rozmowie z KAI. – „Był kielecką ikoną działalności dobroczynnej i osobą ogromnego serca, wrażliwą na potrzeby każdego z osobna. Dlatego więcej rozdawał, niż mógł i posiadał” – uważa Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
Ks. Skotnicki urodził się w 1932 r. w Zborówku, w 1958 r. – po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, przyjął święcenia z rąk bp. Czesława Karczmarka, w kilka lat później uzyskał magisterium na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W pamięci kielczan zapisał się jako wyjątkowy duszpasterz: społecznik, nagrodzony Nagrodą Miasta Kielce w 1995r., diecezjalny moderator grup neokatechumenalnych (do 2002 r.), proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach (w latach 1987–2007), czciciel Matki Bożej Królowej Pokoju. Od 1998 – Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach.
Był budowniczym kościołów, np. w parafii Czarnca, tworzył wspólnoty parafialne w trudnych czasach komunistycznych, np. w parafii Psary.
W 1989 r. założył jedną z pierwszych w Polsce parafialną kuchnię dla biednych, która potem, pod szyldem Fundacji św. Brata Alberta, powstałej w 1992 r. – wydawała do 1000 posiłków dziennie. Ks. prałat Skotnicki był także zaangażowany w działalność Konferencji Stowarzyszenia św. Wincentego a` Paulo, Katolickiego Domu Dziecka, w organizację letnich i zimowych kolonii dla dzieci z najuboższych rodzin dla tysięcy dzieci.
Był także współzałożycielem Szkoły Katolickiej im. Św. Stanisława Kostki oraz jednym z prekursorów prasy parafialnej w diecezji kieleckiej – parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Kielcach jako pierwsza w diecezji zaczęła po stanie wojennym wydawać gazetkę.
Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, m.in. w 2005 r. otrzymał Krzyż "Semper Fidelis" od Związku Solidarności Polskich Kombatantów, w 2007 r. z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przyjął Złoty Krzyż Zasługi. Jako kapelan żołnierzy AK otrzymał w 2009 r. Złotą Odznakę Korpusu AK "Jodła".
Od 2007 był na emeryturze.
Zmarł 20 kwietnia 2012 r. Został pochowany na kieleckim Cmentarzu Nowym, w grobowcu kanonickim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.