Kielczanie uczcili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
01 sierpnia 2022 | 20:52 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Mszą św. za Ojczyznę w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach rozpoczęto tamtejsze obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Proboszcz parafii ks. mjr Krzysztof Ziobro przypomniał w homilii bohaterstwo powstańców i apelował o budowanie wspólnoty narodowej.
Kielczanie uczestniczyli też w interaktywnej grze miejskiej „Godzina W” oraz uroczystościach na skwerze im. Szarych Szeregów. W regionie kieleckim przygotowano kilka okolicznościowych wystaw.
– Z wdzięcznością pochylamy się nad grobami powstańców, którzy walcząc z przeważającymi siłami wroga byli przekonani, że ich opór jest świętym obowiązkiem – mówił podczas Mszy św. ks. Ziobro. Wspominał także m.in. pomoc ludności cywilnej, dzięki czemu, jak zaznaczył, powstanie trwało aż 63 dni.
Po Eucharystii w uroczystym pochodzie uczestnicy wydarzenia przeszli na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, gdzie o godz. 17.00 rozpoczęła się część oficjalna, z udziałem władz wojewódzkich i miejskich, kombatantów, harcerzy, Wojska Polskiego.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN podkreśliła znaczenie spuścizny i tradycji powstania w torowaniu drogi do wolności, w 1989 r. – Pamięć o tym wydarzeniu przez pokolenia służyła Polakom. Dodawała im sił i wierzyli, że nie może ona pójść na marne – powiedziała.
– Powstanie Warszawskie było trudnym, ale bardzo potrzebnym czasem – stwierdził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. – Było potrzebne, aby przypominać i upominać się o to, aby Polska istniała – zaznaczył.
Następnie odbył się uroczysty apel pamięci i salwa honorowa. Kwiaty i znicze przed pomnikiem złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i instytucji patriotycznych.
Wręczono także nagrody zwycięzcom gry miejskiej „Godzina W”. Najlepszy okazał się Michał Brzoza, drugie miejsce zajął Michał Wasilewski, a trzecie – Agnieszka Martyka. W trakcie spaceru, po aktywowaniu kodu QR, umożliwiającego rozpoczęcie gry, jej uczestnicy poznawali wydarzenia, miejsca i losy mieszkańców stolicy, latem 1944 r.
Od 30 lipca na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach dostępna jest wystawa „Tadeusz Bór-Komorowski”, którą
przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Wystawa upamiętnia wybuch Powstania Warszawskiego i jego kapitulację.
Od 1 sierpnia wystawa pt. „Wojsko Polskie i jego tradycje” przygotowana przez wrocławski oddział IPN jest prezentowana w Chęcinach. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w tamtejszym Centrum Kultury i Sportu.
Do 16 sierpnia na placu przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury można obejrzeć wystawę opracowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pt. „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godz. 17., aby podjąć walkę zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu. Działania zbrojne w Warszawie zorganizowały i prowadziły oddziały Armii Krajowej w ramach planu „Burza”. Ok. 30 tys. Polaków stanęło do walki z 20–tysięcznym niemieckim garnizonem w Warszawie, ale zaledwie co 10. Polak był w pełni uzbrojony. Powstanie trwało 63 dni. Nie doczekało się pomocy ze strony sowieckiej Armii Czerwonej, która biernie czekała na rozwój wydarzeń.
Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tysięcy zabitych i 7 tysięcy zaginionych, 25 tysięcy rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji.
Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tysięcy zabitych, 6 tysięcy zaginionych, 9 tysięcy rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.