Kielczanie uczcili 80. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej
11 sierpnia 2024 | 16:37 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Eucharystią w bazylice katedralnej i piknikiem rodzinnym „Z dziada, pradziada…” rozpoczęły się obchody 80. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ, której „czarna legenda” była przez dziesięciolecia upowszechniana, szczególnie przez komunistów.
Głównymi organizatorami kieleckich obchodów są: Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci i Stowarzyszenia Kibiców Zjednoczona Korona.
Rozpoczęła je Msza św. w bazylice w Kielcach. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki.
W homilii przypomniał, że liturgia słowa przez trzy ostatnie niedziele kieruje naszą uwagę na pokarm, który daje życie wieczne oraz, że sentencja „Człowiek jest tym, co zje” stosuje się również do sfery duchowej, dlatego należy zastanowić się, kogo i czego słuchamy, co czytamy i oglądamy. Należy także pamiętać o słuchaniu „bardziej Boga niż ludzi”.
Ks. Kopeć przypomniał także etos obrońcy polskich granic i wolności narodu, kształtowany niemal od czasów piastowskich, gdy „tradycja rycerska, żołnierska przekazywana była z pokolenia na pokolenie”. – Druga wojna światowa jest dalszym ciągiem epopei, w którą wpisuje się Brygada Świętokrzyska – mówił, przywołując jej historię, szczególnie wyzwolenie obozu jenieckiego w czeskim Holiszowie. – Oddaję hołd tym 1500 żołnierzom, którzy przeszli do wolnego świata, by kontynuować walkę o Polskę – mówił.
Po Mszy św. zaproszono wszystkich chętnych na piknik „Z dziada, pradziada…” do Parku Miejskiego, gdzie odbywają się rekonstrukcje historyczne, występy artystyczne, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych oraz okolicznościowe przemówienia.
Przewidziano m.in. wykład Leszka Żebrowskiego i przedstawienie zarysu historycznego Brygady Świętokrzyskiej, a także wystawę opowiadającą jej dzieje. Piknik potrwa do wieczora.
Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych powstała 11 sierpnia 1944 r. w majątku Lasocin w powiecie włoszczowskim. Działała na terenie Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolskiej.
Oddziały Brygady współpracowały z oddziałami Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i NSZ-AK biorącymi udział w akcji „Burza” oraz nawiązały kontakty z Komendami Okręgów AK: Radomsko-Kieleckiego, Łódzkiego i Krakowskiego. Wraz ze zbliżaniem się armii sowieckiej, dowództwo Brygady Świętokrzyskiej podjęło decyzję o wycofywaniu jednostki na Zachód, aby dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Po krwawych walkach z Niemcami 13 i 14 stycznia 1945 r. w okolicach Uniejowa i Tunelu oraz po ataku jednostek frontowych sowieckich na tyły Brygady, dowództwo Brygady zdecydowało się na przejście fortyfikacji niemieckich w celu przemarszu na Zachód. Aż do początku maja 1945 r. Brygada (zwana też Grupą Operacyjną „Zachód”) przechodziła w kierunku zachodnim – przez Śląsk i Czechy.
Jednym z najchwalebniejszych czynów żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej było wyzwolenie niemieckiego obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie (filia KL Flossenbürg). W wyniku tej akcji uwolnionych zostało blisko tysiąc kobiet, w tym blisko 300 Żydówek z Polski, Francji, Jugosławii.
Na przełomie kwietnia i maja 1945 r. Brygada wzięła udział w ciężkich walkach z Niemcami na terenie Czech, działając wspólnie z żołnierzami 3 Armii gen. George S. Pattona.
Żołnierze Brygady wspólnie z oddziałami USA m.in. wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. W dowód uznania i podkreślenia, że Brygada Świętokrzyska jest jednostką sojuszniczą, Amerykanie pozwolili jej żołnierzom i oficerom – jako jedynej jednostce polskiej – na noszenie oznak Armii USA.
Po ustaniu działań wojennych część Brygady zasiliła szeregi 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa stacjonującego we Włoszech.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.