Kielczanie uczcili ofiary Auschwitz i obozów koncentracyjnych
15 czerwca 2023 | 12:34 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach uczczono pamięć ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, w 83. rocznicę pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Byli wśród nich mieszkańcy świętokrzyskiej ziemi.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele województwa, miasta, powiatu kieleckiego, rodzin katyńskich oraz wojsko. Rocznicowe spotkanie i modlitwa za ofiary miały miejsce przy symbolicznym pomniku z napisem: „Pomordowanym i zmarłym w hitlerowskich obozach zagłady – kielczanie”.
Jam mówiła dr Dorota Koczwańska–Kalita, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura Kielce, 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie zabranych zostało 728 Polaków, w tym sześciu mieszkańców Kielecczyzny. Zostali osadzeni w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Był to pierwszy masowy transport do tego największego w dziejach ludzkości miejsca kaźni.
Mówiąc o doświadczeniach mieszkańców Kielecczyzny, wskazała m.in. na dystrykt radomski, skąd od początku wybuchu wojny Polacy byli sukcesywnie przewożeni do różnych obozów. – Mówimy tu o ok. 70 tys. osób, a tylko do samego obozu w Auschwitz przetransportowano ok. 16 tys. osób. Tam zginęli, zamordowani lub z przyczyn wycieńczenia fizycznego i głodu- dodała Dorota Koczwańska–Kalita.
– Historia nas uczy, że człowieczeństwo można bardzo szybko utracić – podkreślał Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
– Jako mały chłopiec znałem kilku mężczyzn, którzy przeżyli obóz w Oświęcimiu. Dziś stoję tu na cmentarzu w Kielcach i te opowiadania wspominam. Oni przeżyli tam prawdziwe piekło. Pomimo tragizmu tej smutnej rocznicy, wspominamy i przypominamy ich los –mówił Waldemar Bartosz, szef świętokrzyskich struktur „Solidarności”.
W 1940 r. do obozu Auschwitz z obecnego regionu świętokrzyskiego przewiezieni byli m.in. urzędnik Wacław Lutyński z Jędrzejowa, Bogdan Wnętrzewski – architekt urodzony w Kielcach, Zygmunt Benikas – ekonomista z Pińczowa, Zbigniew Tryczyński – inżynier urodzony w Opatowie i Zygmunt Turzański z Sandomierza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.