Drukuj Powrót do artykułu

Kielczanie uczcili ofiary Holocaustu

27 stycznia 2019 | 20:03 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ

Modlitwa, wspomnienia na temat likwidacji kieleckiego getta, złożenie zapalonych zniczy pod pomnikiem Menora oraz pokaz filmów opowiadających o losie żydowskich dzieci – złożyły się na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbyły się 27 stycznia w Kielcach.

Kielczanie oraz przedstawiciele młodzieży uczestniczącej w wymianie polsko-izraelskiej modlili się w intencji zgładzonych podczas Holocaustu Żydów i złożyli zapalone znicze pod pomnikiem Menora przy AL. IX Wieków Kielc. Odczytane zostały także wspomnienia dotyczące tragicznych wydarzeń związanych z likwidacją kieleckiego getta.

Organizatorzy obchodów podkreślali, że Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu upamiętnia miliony Żydów i osób innych mniejszości zgładzonych podczas II wojny światowej, którzy zginęli w gettach, obozach śmierci, obozach koncentracyjnych i obozach pracy z głodu i chorób, w wyniku zbiorowych i pojedynczych egzekucji.

Zdaniem Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, w takim dniu jak dzisiaj cały świat powinien się zatrzymać, choć na chwilę, by wspomnieć tych, którzy wskutek nienawiści, pogardy, zostali unicestwieni, przy całkowitej obojętności świata i obojętności sąsiadów zostali skazani na całkowitą zagładę.

– Modlimy się w intencji unicestwionych ludzi i nas wszystkich. Rozpoczęliśmy te obchody modlitwą „Słuchaj Izraelu”, a tak naprawdę ta modlitwa jest adresowana do nas samych, abyśmy słuchali własnego sumienia, by usłyszeć, ile jest we mnie pogardy do innych, z którymi się nie zgadzam, a także nienawiści, podłość, zachłanności, zakłamania – mówił organizator.

Bogdan Białek podkreślał, że Zagłada nie zaczęła się od planów budowania obozów koncentracyjnych, a zaczęła się od słów pogardy, nienawiści. – Słowa zabijają, słowa bardzo łatwo przeradzają się w czyny. Zaczęło się od tego, że Hitler nazywał Żydów insektami, mikrobami. Takie słowa ciągle wybrzmiewają w przestrzeni publicznej – przestrzegał.

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbył się pokaz dwóch filmów “Holokaust oczami dziecka” i “Historia Ireny Sendlerowej”, które opowiadają o losie żydowskich dzieci w czasie Holokaustu. Młodzież uczestnicząca w wymianie polsko-izraelskiej zaprezentowała w formie wystawy efekt swojej pracy, wykonanej w ramach projektu, poświęconego Sprawiedliwym Pośród Narodów Świata.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowiony został w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody wyznaczono na 27 stycznia – dzień, w którym przypada rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz.
Stanowi on wyraz pamięci o milionach niewinnych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Obchodzony jest co roku, by wyrazić hołd wobec cierpienia ofiar Zagłady, o których nikt z żyjących nie powinien zapomnieć.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.