Kielczanie uczcili 67. rocznicę Powstania Warszawskiego
02 sierpnia 2011 | 10:00 | kdob Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w Kościele Garnizonowym rozpoczęły się w Kielcach uroczystości 67. rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem kombatantów, harcerzy, władz wojewódzkich i miejskich, parlamentarzystów i mieszkańców miasta. Na Skwerze Szarych Szeregów pod Pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę kielczanie oddali hołd bohaterom Powstania.
W homilii ks. pułkownik Adam Prus – proboszcz kościoła garnizonowego i kapelan wojska przypominając powstańczy zryw, podkreślał jak ważna jest pamięć o Powstaniu, zwłaszcza w sytuacji, gdy niektórzy próbują dezawuować jego wartość. „Żołnierze powstańcy musicie wciąż czuwać, pamiętać przypominać i mówić o doświadczeniu waszej młodości – powiedział. – Czy Polska może zapomnieć o swojej przeszłości, opuścić przestrzeń, na którą pada cień Chrystusowego Krzyża?”.
Kaznodzieja podkreślał, że „powstańcy pragnęli powiedzieć, że Polska chce swój narodowy los kształtować według własnej woli, w oparciu o Chrystusowy krzyż”. Zaznaczył, że „fundamentem każdej wiernej służby jest miłość”. A zwracając się do kombatantów powiedział, że „żołnierze AK wierni przysiędze, wasze czyny były wierną służbą Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i narodowi”.
Z ks. Prusem Mszę św. koncelebrowali ks. prałat Edward Skotnicki kapelan AK oraz ks. kan. Jacek Kopeć – dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki.
W kościele zgromadziły się władze miasta Kielce z prezydentem Wojciechem Lubawskim, przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Boguckim, wojewodą świętokrzyskim, Bożentyną Pałka-Korubą oraz wice-wojewodą Beatą Oczkowicz, parlamentarzyści świętokrzyscy, pracownicy Kieleckiej Delegatury IPN, Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, harcerze, młodzież, kielczanie, kampania reprezentacyjna Wojska Polskiego, Policji, strażacy, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, harcerskich, wojska, Policji, strażaków, służba celna, sokiści, Kielecka Orkiestra Dęta.
Po Mszy św. zebrani przemaszerowali na Skwer Szarych Szeregów. Tutaj zebrała się również grupa młodych kibiców Korony Kielce z transparentem z napisem „Pamiętamy oraz twarzą powstańca i symbolem Polski Walczącej”. O godz. 17 zawyły w całym mieście syreny. Dzieci z biało-czerwonymi opaskami powstańczymi rozdawały pamiątkowe egzemplarze Kuriera Informacyjnego. Pod Pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę odbył się Apel Poległych. Delegacje władz miasta, województwa, organizacji harcerskich, kombatanci złożyli wieńce i zapalili znicze.
W kinie WDK w Kielcach pokazano wieczorem filmy dokumentalne o Powstaniu: „Kronika Powstania Warszawskiego. Warszawa walczy”, zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, „13 sierpnia 44 – Mieszkańcom warszawskiej Starówki” – w reżyserii Małgorzaty Bramy, „Pasta 1944”, w reżyserii Marka Widarskiego, „Stosunki z Sowietami” – relacja Stefana Bałuka ps. „Starba.”
Obchody zorganizowały wspólnie: Światowy Związek Armii Krajowej Zarząd Okręgu w Kielcach, Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział im. Zygmunta Kwasa, Komenda Chorągwi Kieleckiej ZHP, Kielecka Delegatura IPN.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.