Kielczanie uczczą Żołnierzy Wyklętych
18 lutego 2023 | 01:00 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Msza św. i modlitwa pod pomnikami, oficjalne spotkania, wystawy i wydarzenia sportowo-edukacyjne – tak w Kielcach będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbędą się 1 marca.
Rozpocznie je Msza św. w bazylice katedralnej, w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego, a po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.
Oficjalna część obchodów będzie miała miejsce przed pomnikiem Armii Krajowej. Tam nastąpi wciągnięcie flagi na maszt, Apel pamięci, modlitwa prowadzona przez kapelanów oraz oficjalne przemówienia, m.in. wojewody świętokrzyskiego – Zbigniewa Koniusza i naczelnik delegatury IPN w Kielcach, Doroty Koczwańskiej-Kality. To główni organizatorzy obchodów.
O godz. 12 przeniosą się one na cmentarz na kieleckich Piaskach. O godzinie 18 na skwerze Stefana Żeromskiego zacznie się akcja „Zapalmy Znicz Pamięci”.
Organizatorzy zaplanowali także szereg wydarzeń towarzyszących. Już od 24 lutego w „Przystanku Historia” IPN można będzie obejrzeć dwie wystawy: „Straceni. Sylwetki ofiar reżimu stalinowskiego” oraz „August Emil Fieldorf”.
Z kolei 1 marca, w dniu głównych obchodów, będzie można wysłuchać wykładów tematycznych w „Przystanku Historia” oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha. Terenową wystawę pt. „Łukasz Ciepliński” będzie można obejrzeć, od 1 do 23 marca, na Skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Odbędą się także Biegi Tropem Wilczym i rozstrzygnięcie konkursu „O Polskę biało-czerwoną. Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy walczących z ramienia podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1956. Narodowe święto im dedykowane wynika z konkretnej daty:1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu stracono Zarząd Główny organizacji Wolność i Niezawisłość z komendantem, pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.