Kielecka Caritas zachęca do akcji „Jałmużna Wielkopostna”
19 lutego 2024 | 16:12 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W diecezji kieleckiej ruszyła akcja „Jałmużna Wielkopostna”, której symbolem jest skarbonka. Caritas kielecka dostarczyła je do parafii oraz do dyspozycji dla Szkolnych Kół Caritas.
Caritas propaguje tę formę oszczędzania i jałmużny, jako filar życia chrześcijańskiego, któremu powinna towarzyszyć modlitwa. Nie chodzi przy tym o duże kwoty, a nawet symboliczne, najmniejsze, wygospodarowane przez dziecko czy wspólnie w rodzinie.
– Skarbonek jest jednak mniej niż w ubiegłych latach – mówi KAI ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas kieleckiej. – Skarbonka przypomina o duchowym i religijnym przeżywaniu Wielkiego Postu i ma także konkretny cel, aby wesprzeć lokalne potrzeby, np. leczenie chorej osoby. Kiedyś w bardzo dużych ilościach przekazywaliśmy je do parafii, obecnie jest to ok. 1500 sztuk skarbonek i dodatkowo ok. 500 dla Szkolnych Kół Caritas – dodał.
Ks. Radosław Piotrowski: „tak” dla religii w szkole, ale wiele rzeczy trzeba przemyśleć na nowo
Zebrane pieniądze zostają w parafiach, więc można je spożytkować na celowe, parafialne potrzeby. Spośród parafii aktywnych na polu jałmużny wielkopostnej, ks. Banasik wymienia m.in. wspólnoty: św. Maksymiliana w Kielcach, Bożego-Ciała w Busku-Zdroju, św. Stanisława BiM w Kielcach, Chrystusa Odkupiciela w Nowinach.
Od kilku lat Caritas kielecka rozpoczyna obchody Wielkiego Postu celebracją Środy Popielcowej przez księży biskupów w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Kielcach, z obrzędem posypania głów popiołem. Wydarzenie ma wymiar szczególnie wymowny – ludzie doświadczeni trudnym życiem chcą wkroczyć na drogę przemiany. W tym roku liturgii Środy Popielcowej przewodniczył bp Marian Florczyk.
Wkrótce ruszą także przedświąteczne zbiórki żywności organizowane przez Caritas kielecką w całej diecezji oraz rozprowadzenie baranków wielkanocnych, do koszyczków ze święconką.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.