Kielecki Bank Ortopedyczny otrzymał sprzęt rehabilitacyjny z zagranicy
20 stycznia 2010 | 10:58 | dziar Ⓒ Ⓟ
Kolejny transport nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego z Niemiec i Włoch dotarł do Kielc i zasilił Bank Ortopedyczny, z którego korzystają chorzy z całej Polski. Dary po raz kolejny przekazali Georg Swoboda oraz ks. Bruno Lima.
Jest to używany sprzęt rehabilitacyjny o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, stosowany przy różnego typu schorzeniach, głównie o charakterze ortopedycznym. – „ Jest w dobrym stanie i będzie można z niego korzystać jeszcze długo” – zapewnia Anna Sowa, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. osób niepełnosprawnych i inicjatorka Banku Ortopedycznego.
To już kolejny dar od Georga Swobody, ortopedy polskiego pochodzenia, pracującego w klinice we Freiburgu, z którym kontakt nawiązała Anna Sowa. W 2005 r. został on uhonorowany tytułem Człowiek Miasta Kielce. Dzięki niemu m.in. wysokiej klasy łóżka ortopedyczne trafiły do szpitala św. Łukasza w Końskich, w Kielcach zainteresowane osoby z całej Polski mogły skorzystać z zapasu m.in. pieluch ortopedycznych, opasek na staw biodrowy, usztywniaczy, kołnierzy na kręgosłup szyjny, stabilizatorów na kolana i na staw skokowy, gorsetów biodrowych i aparatów do chodzenia.
Nowy transport dla Kielc to także kolejna wspólna akacja Anny Sowy i włoskiego kapłana, ks. Bruno Lima. Dzięki trzyletniej współpracy Anny Sowy i ks. Lima, związanego z włoskim Centrum Ortopedycznym Reggio Emilia, powstała w Kielcach jedyna w skali kraju placówka – Bank Ortopedyczny przy Urzędzie Miasta. Za pośrednictwem tej placówki różnego typu aparaty ortopedyczne trafiły do ponad stu pięćdziesięciu dzieci z całej Polski.
Są to przede wszystkim tzw. ortezy – specjalne aparaty, które nakłada się na niepełnosprawną nogę. Służą one do umocnienia nogi, ale zarazem umożliwiają jej zginanie w stawach. Wśród darów są także tzw. łuski na staw kolanowy i skokowy, specjalne trójnogi do chodzenia ze stabilizatorami, aparaty do pionizacji dzieci z rozszczepem kręgosłupa, foteliki samochodowe dla dzieci niepełnosprawnych. Aparaty są używane, ale w bardzo dobrym stanie. Koszt nowego waha się w granicach 20–30 tys. zł.
Osoby, które chcą skorzystać ze sprzętu, udzielanego nieodpłatnie, powinny przynieść zaświadczenia lekarskie. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta przy ulicy Szymanowskiego 6 do pokoju nr 28 w poniedziałki od 13.30. do 17., a od wtorku do piątku w godzinach 12 – 15.30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.