Kielecki Bank Żywności ma nowy magazyn – z myślą o potrzebujących
02 sierpnia 2018 | 18:49 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Współpracujący z ok. setką organizacji pomocowych Kielecki Bank Żywności może już korzystać z nowego magazynu przy ul. Chłopskiej w podkieleckim Białogonie. W budynku o powierzchni 400 metrów kwadratowych będą przechowywane produkty żywnościowe dla osób i rodzin potrzebujących wsparcia. Dzięki organizacji produkty spożywcze trafiły w 2017 r. do prawie 35 tysięcy osób.
KBŻ to jeden z nielicznych banków żywności w Polsce posiadający własny magazyn. Koszt budowy magazynu wyniósł ponad 570 tys. złotych, z czego ponad 370 tys. zostało dofinansowanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowy magazyn stanął w pobliżu starego, zbyt małego na tak dużą działalność pomocową.
– Obszerny magazyn był niezbędny, ponieważ współpracujemy z coraz większą liczbą sieci handlowych i pozyskujemy od nich coraz więcej żywności, która musi mieć odpowiednie warunki do przechowywania. Dzięki większemu magazynowi będziemy mogli gromadzić i wydawać jeszcze więcej żywności, czyli pomagać większej liczbie osób – mówi Sławomir Cedro, prezes organizacji.
Uważa, że puste dzisiaj pomieszczenia szybko się zapełnią i być może miejsca nadal będzie zbyt mało. – Pozyskaną z sieci hipermarketów żywność przekazujemy poszczególnym organizacjom i instytucjom i to już one decydują, do kogo trafią produkty spożywcze – wyjaśnia Sławomir Cedro.
Kielecki Bank Żywności współpracuje z ok. setką organizacji zaangażowanych w różne formy pomocy dla osób najuboższych.
Na terenie województwa świętokrzyskiego są to m.in.: Caritas Diecezji Kieleckiej, Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta, Polski Związek Głuchych, Krajowe Towarzystwo Autyzmu, Komenda Hufca Kielce Południe, Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie, Fundacja Światło-Życie, Towarzystwo Dobroczynności, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Akademickie.
Największe przedsięwzięcie, które obecnie realizuje Kielecki Bank Żywności to program pomocy żywnościowej FEAD. Osoby, które spełniają kryteria dochodowe mogą zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej po stosowne zaświadczenie i kierowane są do organizacji, by otrzymać paczkę z żywnością. Żywność trafia do osób ubogich, niepełnosprawnych, bezdomnych, dzieci z rodzin wielodzietnych i patologicznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.