Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie „Wiara-Hatikvah-Miłość”
13 stycznia 2011 | 10:19 | apis Ⓒ Ⓟ
W dniach 17–30 stycznia odbędą się w Kielcach Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie „Wiara-Hatikvah-Miłość". Adresowane są do młodzieży, wychowawców, nauczycieli, katechetów i duchownych. Organizatorem imprezy jest kieleckie Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Instytut Psychologii i Edukacji „Charaktery” oraz Wojewódzka Biblioteka Publicznej im. Witolda Gombrowicza.
Program Spotkań jest bardzo bogaty. W poniedziałek 17 stycznia o godz. 16.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) ze sztuką pt. „Tajemnice mojej babci” wystąpi Teatr Midraszowy z Krakowa. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Tanyą Segal – rabinką judaizmu postępowego w gminie krakowskiej. O godz. 19.30 w kościele pw. św. Franciszka, odprawione będzie Nabożeństwo Słowa Bożego.
We wtorek o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Szalomem Ben Stamblerem, rabinem domu modlitwy Chabad Lubawicz, który będzie mówił na temat radości ważnych świąt żydowskich.
W środę o godz. 15.00 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego o polskojęzycznej poezji Chaima Bialika będzie mówił dr hab. Maciej Tomala z UJ. Tego samego dnia o godz. 18.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem, autorem projektu pt. "Auschwitz – Co ja tu robię?" W czwartek o godz. 16.00 Michael Schudrich, naczelny rabin Polski wyjaśni słuchaczom kieleckiego Uniwersytetu "Czy rabin to ksiądz żydowski?".
W piątek o godz. 17.00 w WBP odbędzie się spotkanie autorskie z Barbarą i Dorotą Szczepanowicz nt. „Moja przygoda z Biblią”.
W sobotę o godz. 16.00 w tej samej placówce Bogdan Białek poprowadzi rozmowę z Zofią Posmysz – byłą więźniarką KL Auschwitz i ks. Manfredem Deselaersem – niemieckim księdzem pracującym w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
W poniedziałek 24 stycznia o godz. 17.00 z kolei odbędzie się spotkanie z Symchą Kellerem, przewodniczącym gminy żydowskiej w Łodzi, który opowie o genezie chasydyzmu. Zaraz po spotkaniu o godz. 18.15 obędzie się pokaz filmów w języku jidysz (z archiwum Fundacji Dziedzictwa Kultury Żydów), „Wesele chasydzkie” (Izrael 2008), film dokumentalny, „Pięć miast” (Polska 1939), film dokumentalny „Tevje” (USA 1939), film fabularny.
W środę o godz. 18.00 w Kinie Wojewódzkiego Domu Kultury odbędzie się pokaz filmu „Pasażerka” na podstawie scenariusza Zofii Posmysz. Na czwartek 27 stycznia o godz. 18.00 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu zaplanowano spotkanie modlitewne przy Pomniku Menora.
Następnego dnia w piątek o godz. 18.00 w WBP w debacie „Starsi bracia, ojcowie czy tylko znajomi” wezmą udział: bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP, ks. Henryk Paprocki reprezentujący Kościół prawosławny, red. Zbigniew Nosowski, wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, red. Krzysztof Dorosz z Kościoła ewangelicko-reformowanego, red. Halina Bortnowska, publicystka chrześcijańska oraz Bogdan Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.
W sobotę o godz. 16.00 w kinie WDK odbędzie się pokaz specjalny filmu "Joanna" z udziałem reżysera Feliksa Falka a w niedzielę o godz. 18.00 – spotkanie z rabinem Sachą Pecaricem z Nowego Jorku nt. „Talmud babiloński po polsku”.
W ramach imprez towarzyszących w dniach 18–20 stycznia, w godz. 10.00–15.00, odbędą się warsztaty edukacyjne pt. „Miejsca pamięci” Mikołaja Grynberga, autora projektu „Auschwitz – co ja tu robię?”. Natomiast od 24 do 26 stycznia w kieleckich szkołach prowadzone będą warsztaty antydyskryminacyjne pod kierunkiem Przemysława Wiszniewskiego i Pawła Kwietnia ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. W środę, 26 stycznia, w godz. 14.00–17.30 odbędzie się także seminarium dla nauczycieli „Nauczanie o antysemityzmie”. Poprowadzą je dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dr Piotr Trojański oraz Przemysław Wiszniewski.
„Mamy nadzieję na otwarty dialog, prawdziwe spotkanie, mamy nadzieję na wspólną obecność. Mamy nadzieję. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Kielc, licealistów, studentów, nauczycieli…" – napisał główny organizator Bogdan Białek.
W bieżącym roku mija pięć lat od wydarzenia, jakim były obchody IX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzonego w Kielcach. Dziesiątki zdarzeń – wystaw, spotkań, dyskusji – zgromadziły w salach kieleckich instytucji kulturalnych, szkół i kościołów tysiące kielczan.
„Przez pięć lat wiele zdarzyło się w naszym mieście na rzecz zbliżenia polsko-chrześcijańsko-żydowskiego. Marsze pamięci, pomniki, spotkania, wielki szabaton przyczyniły się do tego, że największe gazety izraelskie piszą o Polsce i Kielcach z szacunkiem i uznaniem, pomimo bolesnej pamięci minionych zdarzeń. Ale zdajemy sobie sprawę, jak wiele mamy do zrobienia. Zwłaszcza w dziedzinie edukacji” – napisał Bogdan Białek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.