Drukuj Powrót do artykułu

Kielich niepodległości świadkiem Republiki Radomskiej

09 listopada 2018 | 11:40 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Bezcenna pamiątka z pierwszych dni odzyskiwania przez Polskę niepodległości znajduje się w zbiorach Muzeum Katedralnego w Radomiu. To kielich, pod stopką którego wygrawerowano datę “4 XI 1918” i napis “W roku wskrzeszenia Polski do Kościoła Mariackiego”.

Kielich był rzadko używany w czasie nabożeństw. Do muzeum trafił dzięki kanclerzowi radomskiej kurii ks. Edwardowi Poniewierskiemu, kiedy był proboszczem parafii katedralnej. – Tworząc tę placówkę znalazłem kielich z wyrytą datą 4 listopada 1918 roku. Rzadko był używany, a jest piękny i wyjątkowy. Nazwałem go kielichem niepodległości. To jest jeden ze świadków tamtych wyjątkowych dni – powiedział Radiu Plus Radom ks. Poniewierski.

Ofiarowanie kielicha dla parafii mariackiej było związane z powstaniem tzw. Republiki Radomskiej. Bowiem Radom na terenie tzw. Kongresówki był pierwszym miastem, które ogłosiło niepodległość. Było to już 2 listopada 1918 r. W nocy poprzedzającej ten dzień ukonstytuował się w mieszkaniu adwokata Jana Wigury Komitet Pięciu i zorganizował niezależne Państwo Radom, które miało własne wojsko i milicję.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.