KIK reaguje na decyzję Komisji Dyscyplinarnej KUL dot. wypowiedzi ks. prof. Guza
19 kwietnia 2021 | 20:32 | mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Z niedowierzaniem przyjmujemy utrzymanie w mocy przez Komisję Dyscyplinarną Pracowników KUL umorzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza, a w szczególności poraża zdanie stwierdzające, że kwestia tzw. mordów rytualnych „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej” – czytamy w oświadczeniu zarządu KIK przesłanym dziś KAI.
A oto pełny test oświadczenia KIK:
OŚWIADCZENIE
Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście
i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości,
w dniu 78. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim,
19 kwietnia 2021 r.
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie z niedowierzaniem przyjął słowa Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, uzasadniające utrzymanie w mocy umorzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza [LINK]. W szczególności poraża zdanie stwierdzające, że kwestia tzw. mordów rytualnych „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”.
Wspomniane uzasadnienie jest:
• obrazą ofiar antysemityzmu w całej Europie;
• obrazą judaizmu i jego zasad religijnych i moralnych;
• obrazą Kościoła, jego wysiłków do przezwyciężenia absurdalnych i raniących ludzi uprzedzeń i stereotypów opartych na kłamstwie;
• obrazą Jana Pawła II, który mówił w Yad Vashem, 23 marca 2000 roku, że Kościół „głęboko ubolewa z powodu nienawiści, prześladowań i przejawów antysemityzmu, jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek spotkały Żydów ze strony chrześcijan”;
• obrazą idei uniwersytetu, która jest zbudowana na fundamencie szacunku dla argumentacji, dążeniu do prawdy i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom;
• obrazą tradycji KUL-u, którego dawna odwaga w służbie prawdy budowana była w najtrudniejszych latach opresji komunistycznej;
• obrazą dla Polski, państwa konstytucyjnie budowanego na podstawie uniwersalnych wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna.
W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w 78. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim czujemy – pochodzącą z serca, z rozumu i z sumienia – potrzebę najgłębszego sprzeciwu wobec poglądów wyrażonych w oficjalnym dokumencie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, stawiających je wśród takich publikacji jak Protokoły Mędrców Syjonu spreparowane przez carską Ochranę.
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
****
Dla pełnego obrazu stanowiska KUL, KAI przytacza oświadczenie Kolegium Rektorskiego KUL z dnia 7 kwietnia 2021:
Pomawianie wyznawców judaizmu o czyny mordów rytualnych jest nieusprawiedliwione i nieuczciwe. Nie ma naszej zgody na tego rodzaju oskarżenia. Nie znajdują one uzasadnienia w faktach badawczych oraz historycznych. Uniwersytet stoi na stanowisku wyrażanym przez Papieży potępiających zarzuty o mordy rytualne.
Uniwersytet prowadzi wielopłaszczyznową współpracę ze wspólnotą żydowską w Polsce, czego przykładem są spotkania rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z jej przedstawicielami, jak choćby ostatnie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prof. Stanisławem Krajewskim, do którego doszło 6 kwietnia 2021 r. W najbliższym czasie planowane są wspólne projekty dotyczące m.in. wymiany młodzieży z Polski i Izraela, przy współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce.
Kolegium Rektorskie KUL
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.