Drukuj Powrót do artykułu

80-kilogramowy relikwiarz św. Filipa Neri przybył do Radomia

19 marca 2015 | 15:23 | rm Ⓒ Ⓟ

Do Radomia przybyły relikwie św. Filipa Neri. 80-kilogramowy relikwiarz będzie przebywał w kościele Matki Bożej Królowej Świata do 28 marca. Peregrynacja wpisuje się w obchody 500-lecia urodzin założyciela oratorianów. Relikwiarz od stycznia odwiedza wszystkie domy filipińskie na świecie.

– Obecność relikwii przybliża postać naszego założyciela – mówi ks. Mirosław Prasek, superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu oraz deputat rzymski Konfederacji Kongregacji Oratorium na Polskę. – Św. Filip Neri jest przewodnikiem duchowym, stygmatykiem Ducha Świętego i prorokiem radosnej wiary, jak nazywał go św. Jan Paweł II. W czasie tej peregrynacji chcemy budzić duchową radość w życiu każdego człowieka – mówi ks. Prasek.

Wykonany w hiszpańskiej Sewilli relikwiarz przedstawia św. Filipa w momencie otrzymania stygmatu Ducha Świętego. Filip z szeroko rozpostartymi ramionami, w ekstatycznym uniesieniu wpatruje się w niebo. W miejscu powiększonego stygmatem Ducha Świętego serca umieszczono kapsułę z relikwiami.

Jubileuszowa pielgrzymka relikwiarza rozpoczęła się 27 stycznia w Kongregacji Oratorium w Wiedniu, a zakończy w Rzymie w roku 2016. Relikwiarz dotarł do Polski 2 lutego. W pierwszej kolejności odwiedził najstarsze polskie oratorium w Gostyniu, później zawitał do Tomaszowa Mazowieckiego, Studzianny i Poznania – Świerczewa, Tarnowa, teraz przebywa w Radomiu, a na koniec dotrze do Bytowa.

Do 26 maja 2016 r. relikwiarz odwiedzi blisko 90 klasztorów filipińskich rozsianych po całym świecie. Prócz Europy dotrze również do obu Ameryk i Afryki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.