Kim jest człowiek?
25 lutego 2011 | 12:31 | mag / ju. Ⓒ Ⓟ
Odpowiedź na pytanie „kim jest człowiek?” niesie ze sobą rozwiązanie większości problemów bioetycznych – podkreślił abp Henryk Hoser podczas Ogólnopolskiej Konferencji Lekarzy Hospicyjnych.
Środowiska medyczne zaangażowane w opiekę paliatywną obradowały w budynku kurialnym na warszawskiej Pradze. Podczas zjazdu zastanawiano się nad nowymi wyzwaniami stojącymi przed lekarzami hospicyjnymi.
Abp Hoser mówił, że „jedynie Bóg jest gwarantem ludzkiej godności i ludzkiego życia”. Człowiek bowiem jest stworzony na Jego obraz i na Jego podobieństwo. Natomiast gwałtowny rozwój biotechnologii, zdaniem hierarchy, łamie kolejne bariery etyczno-deontologiczne. „Świat który najpierw zanegował Boga, a później naturę jako taką, nie jest dziś w stanie odpowiedzieć kim jest człowiek. Na ten temat jest obecnie więcej wątpliwości, niż pewności” – mówił biskup warszawsko-praski. Zaznaczył, że „rozwiązanie problemu 'kim jest człowiek?’ jest jednocześnie rozwiązaniem większości problemów bioetycznych”.
– Lekarze w swojej praktyce zawodowej zmagają się bardzo często z powszechną dziś kwestią dualizmu etyki przekonań i etyki obowiązku, który owocuje etyczną schizofrenią – zauważył abp Hoser.
Podczas konferencji mówiono także, że człowiek ma prawo wyboru opieki w końcowej fazie swojego życia. Dr Jerzy Jarosz przypomniał, że uporczywa terapia to nie to samo co opieka paliatywna, której zadaniem jest dążenie do poprawy jakości życia osób terminalnie chorych.
„Afirmuje ona życie, szanując przy tym śmierć jako proces naturalny. Nie przyspiesza ona ani nie opóźnia zgonu” – tłumaczył lekarz zaznaczając, że metody stosowane w medycynie paliatywnej nie mają nic wspólnego z eutanazją. – Eutanazją nie jest odstąpienie od uporczywej terapii czy sedacja terminalna. To są zagadnienia, w których medycyna paliatywna oglądana z zewnątrz może upodabniać się do eutanazji. Co gorsze nasze metody leczenia są wykorzystywane np. w Holandii żeby wykonywać krypto eutanazję – dodał dr Jerzy Jarosz. Podkreślił on, że „nie można mówić o biernej eutanazji – takie pojęcie nie istnieje. Z samej definicji eutanazja ma zawsze charakter aktywny”.
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej działa m.in. Ośrodek Hospicjum Domowe prowadzony przez księży marianów. Swoją opieką otacza on nie tylko osoby chore czy umierające. Troską są także objęte ich rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.