Klerycy obu stołecznych diecezji przygotowują spektakle
19 listopada 2018 | 19:34 | archwwa.pl, diecezja.waw.pl, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
To już tradycja, że klerycy III roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przygotowują spektakl teatralny. W tym roku widzowie będą mieli okazję obejrzeć sceniczną adaptację poezji Cypriana K. Norwida w reżyserii Wiesławy Klaty. Z kolei alumni na stołecznej Pradze zaprezentują spektakl pt. „Czy zobaczę cię jutro?” opowiadający o życiu w okupowanej Warszawie.
Tematyką sztuki, nad którą pracują klerycy WMSD, jest wewnętrzny konflikt każdego człowieka. Aktorzy próbują znaleźć odpowiedzi na pytania: w jaki sposób zły duch dziś próbuje uwieść człowieka? Czy można mu się przeciwstawić? Czy człowiek, który pokłada nadzieję w Bogu oprze się pokusom tego świata? „Tylko od nas zależy, czy wybierzemy wolność, pozostając wierni Chrystusowi, czy też ulegniemy ułudzie tego świata i jego chwilowym przyjemnościom” – zapowiadają swój spektakl warszawscy klerycy.
Tytułowa „Słodycz” odwołuje się do finałowej sceny spektaklu, która przynosi odpowiedź, w jaki sposób pomimo trudów i problemów wierzyć i trwać przy Nauczycielu.
Seminarzyści chcą też na nowo przybliżyć twórczość i osobę Cypriana K. Norwida, o którym Jan Paweł II stwierdził, że z jego poezji emanuje światło. Klerycy wykorzystując poezję śpiewaną, starają się zaznajomić widzów z głęboka myślą teologiczną obecną w twórczości Norwida.
Spektakl będzie wystawiany od 9 grudnia 2018 r. w sali teatralnej Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Wstęp wolny. Rezerwacja wejściówek: www.wmsd.waw.pl lub tel. 511 839 995.
Z kolei już po raz osiemnasty klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej zapraszają na sztukę seminaryjną. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wystawiony zostanie spektakl pt. „Czy zobaczę cię jutro?” opowiadający o życiu w okupowanej Warszawie.
Jedną z najlepszych metod walki w okupowanej Polsce był śpiew i piosenka. Okupant walczył nawet i z taką formą oporu. Powszechnie znana, oparta na ludowych melodiach piosenka potrafiła ośmieszyć wroga, podnieść na duchu i w tych trudnych czasach natchnąć ludzi optymizmem.
Spektakl „Czy zobaczę cię jutro” oparty jest na motywach pierwszego powojennego pełnometrażowego filmu „Zakazane piosenki”. Sztuka opowiada o życiu ludzi w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej. Codzienność ukazana jest w znanych piosenkach takich jak „Serce w plecaku”, „Siekiera motyka” czy „Teraz jest wojna”.
„Czy zobaczę cię jutro” jest już osiemnastą sztuką wystawianą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Spektakle wystawiane przez kleryków III roku na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń naszej Diecezji.
Przedstawienie będzie wystawiane od 1 do 18 grudnia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Mehoffera 2 w Warszawie. Grupy powyżej 10 osób proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu: telefon: 668-815-931 lub e-mail: info@sztuka2018.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.