Klerycy roku propedeutycznego wystawili spektakl „Śmierć porucznika”
20 czerwca 2022 | 04:29 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Klerycy roku propedeutycznego formujący się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu wystawili spektakl „Śmierć porucznika” Sławomira Mrożka w reżyserii Tomasza Mielocha. Spektakl obejrzeli: biskup kaliski Damian Bryl oraz rodzice, rodzeństwo i dziadkowie aktorów.
Słowo wprowadzenia wygłosiła Małgorzata Juda-Mieloch, kierownik literacki. W role bohaterów wcieliło się 14 kleryków. Gościnnie wystąpiła Wiktoria Zielińska.
Spektakl jest rezultatem warsztatów teatralnych, jakie odbyły się w drugim semestrze okresu propedeutycznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu pod kierunkiem Tomasza Mielocha.
Księża prefekci uznali, że przygotowanie przedstawienia będzie dobrą formą doskonalenia umiejętności pracy zespołowej.
Duchowni stwierdzili, że przestrzeń teatru to miejsce, w którym można zaprezentować zarówno swoje talenty, ale także walczyć ze słabościami: tremą, nieumiejętnością pracy pod presją i niezgodą na zależność od drugiego człowieka.
Podsumowując rok propedeutyczny ks. Przemysław Tyblewski podziękował osobom świeckim zaangażowanym w kształtowanie kleryków.
W swoim słowie biskup kaliski Damian Bryl dziękował klerykom i prefektom za całoroczną formację.
Od 1 października 2021 r. w budynku seminarium duchownego w Kaliszu kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji kaliskiej odbywają tzw. okres propedeutyczny. Stosowne decyzje, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, podjęli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i biskup kaliski Damian Bryl. Wybór seminarium w Kaliszu podyktowany jest faktem, że od 2020 r. alumni diecezji kaliskiej studiują w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.