Kłobuck: trwają 8. Dni Długoszowskie
15 września 2009 | 15:54 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
Ks. Jan Długosz jako pierwszy polski geograf, jego czasy oraz piśmiennictwo tego okresu to tematyka odbywających się w Kłobucku k. Częstochowy w dniach 14-20 września 8. Dni Długoszowskich.
W ramach Dni Długoszowskich odbywają się m.in. spotkania z ludźmi kultury, wystawy malarstwa, sesje naukowe, a także VIII Międzyszkolny Konkurs Historyczny nt. „Jan Długosz i jego czasy”, Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”, VII Bieg uliczny Szlakiem Jana Długosza.
W sesjach poświęconych sylwetce i działalności ks. Jana Długosza biorą udział naukowcy reprezentujący rożne ośrodki naukowe w Polsce, m.in. Uniwersytet Jagielloński, Polskiej Akademii Umiejętności, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Uczestniczący w „Dniach Długoszowskich“ prof. Antoni Jackowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego omawiając początki piśmiennictwa krajoznawczo-turystycznego w Uniwersytecie Jagiellońskim (XV wiek – połowa XVIII wieku) przypomniał, że „Jan Długosz to wybitny geograf i pierwszy turystoznawca krakowskiego uniwersytetu”. – Niewątpliwie pierwszeństwo w kształtowaniu i rozwijaniu polskiej literatury geograficznej, a także krajoznawczo-turystycznej, przypada krakowskiemu kanonikowi Janowi Długoszowi – mówił prof. Jackowski.
W „Dniach Długoszowskich” biorą udział m.in. prof. Jerzy Leszek Wyrozumski (PAU w Krakowie), prof. Krzysztof Baczkowski (UJ), dr Tomasz Graff (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), dr Marek Daniel Kowalski (UJ), dr Janusz Smołucha (UJ).
W swoich wykładach zaprezentują m.in. postawę Jana Długosza wobec sporu o obsadę biskupstwa krakowskiego w latach 1461-63, stosunek Jana Długosza wobec społeczności żydowskiej i innowierców oraz stan prac nad reedycją „Liber Beneficjorum” Jana Długosza.
Organizatorem 8. „Dni Długoszowskich” jest Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” i Zespół Szkół im. Jana Długosza w Kłobucku.
Celem Dni Długoszowskich, które odbyły się po raz pierwszy w 2001 r., jest popularyzacja dokonań słynnego dziejopisarza i wieloletniego proboszcza kłobuckiej parafii. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.
Ks. Jan Długosz, któremu Kłobuck zawdzięcza ufundowanie klasztoru, związany był z nim licznymi więzami rodzinnymi. Urodził się w położonej kilkanaście kilometrów na wschód od Kłobucka Brzeźnicy. Z Kłobuckiem źródłowo udowodniony kontakt rodzinny Długosza sięga początku XV wieku, kiedy tamtejszym proboszczem był Bartłomiej herbu Wieniawa, kapelan królewski, stryj dziejopisarza. Otrzymał on bogate probostwo w Kłobucku po zwycięstwie nad Krzyżakami w 1410 roku jako podarunek od króla za odprawienie Mszy św. 15 lipca 1410 roku, w której uczestniczył także król polski. Przed swą śmiercią w 1434 roku odstąpił Bartłomiej Długosz beneficjum kłobuckie swemu zaledwie 19-letniemu bratankowi, który dopiero w dwa lata po objęciu tego beneficjum przyjął mniejsze święcenia, otrzymując godność kanonika krakowskiego z rąk Zbigniewa Oleśnickiego. W 1448 roku ks. Jan Długosz odstąpił probostwo kłobuckie swemu młodszemu bratu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.