Kłodawa: pokarmelicki klasztor odrestaurowany dzięki funduszom unijnym
18 grudnia 2012 | 20:43 | ks. an Ⓒ Ⓟ
W XVIII-wiecznym, pokarmelickim zespole klasztornym w Kłodawie zakończono prace restauratorskie. Barokowa świątynia należy do najpiękniejszych zabytków wschodniej Wielkopolski. Z tej okazji biskup włocławski przewodniczył 18 grudnia uroczystej Mszy św.
Podczas Mszy św. w odnowionym barokowym wnętrzu świątyni zabrzmiały łacińskie śpiewy liturgiczne i głos odrestaurowanych organów. – Europa kończyła się tam, gdzie kończyły się gotyckie katedry – przypomniał w homilii bp Mering myśl ks. Janusza Pasierba. Podkreślił, że w Roku Wiary uroczystość w Kłodawie pokazuje jednoznacznie, że wiara wyraża się poprzez kulturę, czy jak uczył Jan Paweł II „wiara przeżyta staje się kulturą”.
Kaznodzieja podkreślał, że cywilizacja europejska zbudowana została przez chrześcijaństwo, a Kościół ma swój ogromny wkład w stworzenie podstaw intelektualnych i duchowych dziedzictwa europejskiego. Bp Mering pogratulował proboszczowi ks. prał. Jerzemu Dylewskiemu uwieńczenia tak kompleksowego zadania.
Parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie zrealizowała w latach 2009-2012 projekt pn. „Renowacja i konserwacja architektury oraz zabytków ruchomych XVIII-wiecznego Pokarmelickiego Zespołu Klasztornego w Kłodawie”. Projekt był współfinansowany ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu wyniosła 4.492.303,36 zł.
Podczas uroczystości list ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego odczytał parafianin – senator RP Ireneusz Niewiarowski.
W ramach projektu „Renowacja i konserwacja architektury oraz zabytków ruchomych XVIII- wiecznego Pokarmelickiego Zespołu Klasztornego w Kłodawie” przeprowadzono kompleksowe prace budowlano-konserwatorskie przy Zabytkowym Zespole Klasztornym w Kłodawie, w skład którego wchodzi: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP oraz obiekt poklasztorny, w którym obecnie znajdują się pomieszczenia parafialne. O wartości całego kompleksu, jako obiektu dziedzictwa kulturowego stanowią: zachowana barokowa architektura kościoła wraz z barokowo-rokokowym wnętrzem, oryginalny układ i architektura założenia klasztornego wraz z ogrójcem, ogrodzeniem, wirydarzem i budynkami przyklasztornymi.
Realizacja projektu pozwoliła na zabezpieczanie cennego obiektu dziedzictwa kulturowego przed postępującą degradacją. XVIII-wieczny Pokarmelicki Zespół Klasztorny w Kłodawie jest najcenniejszym zabytkiem miasta Kłodawy oraz jednym z istotniejszych w powiecie kolskim i wschodnim regionie Wielkopolski. Realizacja projektu w znaczący sposób podniesie atrakcyjności turystyczną tej części Wielkopolski. Odrestaurowany zespół klasztorny w Kłodawie stanowi interesującą pozycję na turystycznej mapie Wielkopolski, jak również i całej Polski.
W ramach renowacji przeprowadzono m.in. konserwację: ołtarza bocznego pw. „Opatrzności Bożej, ołtarza bocznego pw. św. Józefa”, ambony w kształcie łodzi na filarze północnym, prospektu organowego wraz z instrumentem szesnastogłosowym, ażurowej dekoracji snycerskiej chóru muzycznego, rzeźby „Św. Biskup Karmelita”, figury NMP Niepokalanej na wysokim cokole, polichromii ściennej oraz wystroju sztukatorskiego.
Prace, które przeprowadzono w całym obiekcie poklasztornym objęły: wzmocnienie fundamentów, osuszenie i odsolenie pomieszczeń parteru, wykonanie kanałów osuszających wzdłuż murów obwodowych klasztoru, ekspozycję zachowanych starszych fragmentów architektury na elewacjach zewnętrznych, konserwację sztukaterii i wykonanie instalacji wewnętrznych.
W północnym skrzydle obiektu klasztornego wyremontowano pomieszczenia na parterze, w przyszłości będzie tam siedziba muzeum. Natomiast prace, które przeprowadzono w skrzydle wschodnim obejmowały: remont wnętrza, elewacji i portyku.
W zespole klasztornym zamontowano także nowe instalacje: przeciwpożarową i przeciwłamaniową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.