Kobieta na czele Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech
12 listopada 2021 | 17:00 | pb (KAI/SIR/ekumenia.pl) | Brema Ⓒ Ⓟ
Nową przewodniczącą Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) została Annette Kurschus, 58-letnia biskupka Kościoła Ewangelickiego Westfalii. Jej zastępczynią wybrano biskupkę Hamburga, 60-letnią Kirsten Fehrs. A ponieważ prezeską Synodu Kościoła Ewangelickiego jest obecnie 25-letnia Anna-Nicole Heinrich, to po raz pierwszy w historii trzema najwyższymi przedstawicielami niemieckich protestantów są wyłącznie kobiety.
Bp Annette Kurschus ma 58 lat. Od 2012 roku jest prezeską (biskupką) Kościoła Ewangelickiego Westfalii. W 2015 roku weszła w skład Rady EKD i została zastępczynią jej przewodniczącego – bp. Heinricha Bedforda-Strohma. W 2017 roku została przewodniczącą Rady Nadzorczej Niemieckiego Towarzystwa Biblijnego. Od 2016 roku odpowiada w EKD za relacje z Kościołami w Polsce oraz zasiada w Komisji Kontaktów EKD i Polskiej Rady Ekumenicznej, istniejącej od 1974 r. i działającej na rzecz pogłębiania pojednania między Polską a Niemcami.
W 2019 roku Kurschus wzięła udział w Warszawie w polsko-niemieckim nabożeństwie ekumenicznym w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. – Pamiętanie nie jest łatwym ćwiczeniem. Czasami jest wielkim wyzwaniem, które jednak na koniec może mieć uzdrawiający skutek – mówiła wtedy w kazaniu.
W pierwszej reakcji po wyborze Kurschus zapowiedziała, że jednym z głównych problemów, którym musi stawić czoło jako przewodnicząca, jest sprawa nadużyć seksualnych w Kościele.
Przewodniczący katolickiego episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing pogratulował bp. Kurschus wyboru i wyraził nadzieję, że Kościoły tego kraju będą nadal zaangażowane w ekumenizm, który jest „wspólnotą w drodze”.
Kościół Ewangelicki w Niemczech jest wspólnotą dwudziestu niemieckich krajowych Kościołów luterańskich, reformowanych i unijnych, do których razem należy około 20,7 mln osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.