Kobieta sekretarzem konferencji episkopatu
09 marca 2023 | 17:21 | ts (KAI) | Lublana Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy funkcja sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Słowenii została powierzona kobiecie. Salezjanka Marija (Mojca) Šimenc będzie następczynią ks. Tadeja Strehoveca. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 17 marca.
Obecnie s. Šimenc jest przełożoną prowincji sióstr salezjanek dla Słowenii i Chorwacji. Po studiach w Lublanie, pod koniec lat 90., pracowała w Nuncjaturze Apostolskiej w Słowenii. W późniejszych latach zakonnica była m.in. wykładowcą na kursach katechetycznych i duszpasterskich w Lublanie. W 2019 roku obroniła doktorat na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.
Komentując wybór nowej sekretarz generalnej przewodniczący konferencji biskupów Andrej Saje powiedział, że jej zgromadzenie ma duże doświadczenie w gremiach kierowniczych kościelnych oraz w mediach. Ponadto s. Saje mówi biegle po włosku, co jest ważne dla kościelnej współpracy międzynarodowej. Włączenie zakonnic oraz świeckich w prace konferencji biskupów jest też „w duchu trwającego na całym świecie procesu synodalnego”, podkreślił biskup diecezji Novo Mesto.
„Papież Franciszek od wielu lat promuje włączenie kobiet do różnych urzędów w Kościele, które niekoniecznie muszą być sprawowane przez księdza” – powiedziała w rozmowie z gazetą „Slovenske Novice” desygnowana sekretarz generalna konferencji biskupów. Jej zdaniem kobiety mogłyby wnieść swoją wiedzę i doświadczenie. „Myślę, że biskupi posłuchali papieża i wprowadzili w życie to, co on zaleca”, stwierdziła s. Šimenc.
Słoweńska zakonnica nie jest pierwszą kobietą na stanowisku sekretarz generalnej konferencji biskupów. W Europie funkcję tę w episkopacie katolickim Niemiec pełni od 2021 roku teolożka Beate Gilles, natomiast już od 2009 roku sekretarz generalną Skandynawskiej Konferencji Biskupów jest siostra Anna Mirijam Kaschner.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.