Kokoszyce: nowi proboszczowie i administratorzy przeżyli dzień skupienia
17 września 2018 | 15:18 | ks.sk | Kokoszyce Ⓒ Ⓟ
W Kokoszycach odbył się Dzień Skupienia dla nowych proboszczów i administratorów parafii. Przy tej okazji metropolita katowicki otworzył i pobłogosławił odnowiony „zameczek”, który posłuży jako dom rekolekcyjny.
Dzisiaj podczas dnia skupienia dla ponad 20 nowych proboszczów i administratorów parafii nowy dom rekolekcyjny pobłogosławił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Obiekt jest gotowy na przyjęcie rekolektantów. Każdorazowo możemy gościć grupę do 28 osób, które chciałyby przeżyć tutaj rekolekcje – tłumaczy ks. Pacwa.
Budynek powstał w 1902. – Wybudował go Gustav von Ruffer jako wotum podobno swojego przejścia z protestantyzmu na wyznanie katolickie – mówił ks. Mariusz Pacwa, dyrektor Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Kokoszycach.
Pierwotna nazwa tego miejsca to „klasztorek” i wzięła się stąd, że żona Gustava urządziła w nim ochronkę dla dzieci zatrudnionych w majątku robotników, której kierowanie powierzyła siostrom boromeuszkom.
Po błogosławieństwie budynku odbyła się część formacyjna dla kapłanów. Przewodniczył jej metropolita katowicki, który zwrócił uwagę na zadania, pełnione przez proboszcza w parafii. – Kościół powierza wam trzy główne zadania. Przede wszystkim jest to posługa nauczania – mówił. – Pamiętajcie, że waszym zadaniem jest też trosk o życie sakramentalne w parafii, zwłaszcza życie liturgiczne (…). Macie też być dobrymi gospodarzami – dodał.
Podczas Dnia Skupienia głos zabrali dyrektorzy kurialnych wydziałów: duszpasterstwa, duszpasterstwa rodzin oraz katechetycznego, którzy przypomnieli proboszczom gdzie szczególnie mają położyć akcent podczas swojej posługi duszpasterskiej. Słowo do zebranych skierował także ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej kurii przypominając o „dobrych praktykach organizacji i zarządzania kancelarią parafialną”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.