Kokotek: organizatorzy Festiwalu Życia zapoznali się z zasadami prewencji młodzieży
22 czerwca 2019 | 18:55 | lk | Kokotek Ⓒ Ⓟ
Organizatorzy zbliżającego się II Festiwalu Życia w Kokotku, organizowanego przez Misjonarzy Oblatów, wzięli udział w szkoleniu z zasad ochrony przed wykorzystaniem seksualnym młodzieży. Przed samą imprezą szkolenie obejmie także wolontariuszy. Ma powstać ponadto kodeks dobrych praktyk dotyczący właściwego budowania relacji między młodzieżą a dorosłymi, w tym duszpasterzami.
W szkoleniu prowadzonym przez dr Ewę Kusz z Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie wzięło udział około 50 osób – pracowników Oblackiego Centrum Młodzieży „Niniwa” oraz księży z diecezji gliwickiej, na terenie której położony jest Kokotek. Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży „Niniwa” oraz 5 diecezji Śląska i Zagłębia są organizatorami Festiwalu Życia w Kokotku, który w tym roku odbędzie się w dniach 8-14 lipca.
Na spotkanie szkoleniowe złożył się wykład dr Ewy Kusz wprowadzający w zagadnienia dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym oraz warsztaty, czyli pracę w grupach, gdzie poruszano konkretne przykłady zapobiegania niepokojącym sytuacjom i budowania właściwych relacji między osobami dorosłymi a młodzieżą.
„Szkolenie było pierwszym krokiem w tworzeniu systemu prewencji dla naszego duszpasterstwa. Podobne szkolenie przed Festiwalem zostanie przeprowadzone także dla wolontariuszy oraz opiekunów grup młodzieży, która przyjedzie na imprezę” – wyjaśnił KAI o. Dominik Ochlak OMI, duszpasterz w Oblackim Centrum Młodzieży „Niniwa”.
„Celem szkolenia jest uwrażliwienie na różne konteksty, w jakich może dojść do wykorzystania seksualnego. Często bowiem dominuje postawa obojętności i myślenie, że to nie moja sprawa. A przecież trzeba sprawdzać wszystkie niepokojące sygnały. Chodzi o pokazanie zdrowych relacji i granic, których nie wolno przekraczać” – dodał o. Ochlak OMI.
Oblaci zapowiadają przygotowanie na tegoroczny Festiwal Życia specjalnego kodeksu dobrych zachowań, obejmującego uczestników cyklicznych wydarzeń w Kokotku. Kodeks ma m. in. wskazać tzw. osobę zaufania (i dane kontaktowe do niej), do której można się zwrócić w razie znalezienia się w niepokojącej sytuacji.
Kodeks dobrych zachowań w szerszej formie będzie oparty na zasadach opracowanych przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz Archidiecezję Łódzką. Jego niektóre punkty zostaną natomiast umieszczone w aplikacji na urządzenia mobilne dla uczestników Festiwalu Życia oraz w formie drukowanej.
Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie prowadzi podobne szkolenia dla różnego rodzaju instytucji edukacyjno-wychowawczych, organizacji i wspólnot religijnych, placówek duszpasterskich i formacyjnych, grup zawodowych oraz wolontariuszy. Instytucje zainteresowane ofertą szkoleniowo-warsztatową COD mogą szukać informacji na stronie https://cod.ignatianum.edu.pl
Festiwal Życia w Kokotku, dzielnicy Lublińca w województwie śląskim, to największe plenerowe wydarzenie chrześcijańskie w regionie. „O co chodzi? O radość, entuzjazm, poznanie sensu życia, odkrycie Boga (może po raz kolejny?), o relacje, spotkanie, muzykę, warsztaty, ewangelizację, o to wszystko i jeszcze więcej” – zapowiadają organizatorzy.
Pierwszy Festiwal Życia w Kokotku odbył się w lipcu 2018 r. i zgromadził ponad 700 uczestników z całej Polski. Obecnie trwają przygotowania drugiej edycji tego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 8-14 lipca w Kokotku, leśnej części Lublińca, na Śląsku, przy Stawie Posmyk.
Obok zaplanowanego rytmu dnia – Mszy świętych, warsztatów, modlitw, konferencji – w programie wydarzenia znalazło wiele atrakcyjnych punktów, m.in. koncerty Kuby Badacha i Arki Noego; spektakl teatralny i musical o proroku Eliaszu „Jak Ogień”. Wśród zaproszonych konferansjerów znajdują się min. Sylwia Jaśkowiec, czy Monika i Marcin Gomółkowie.
Wydarzenie organizuje wspólnie pięć diecezji województwa śląskiego i Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów MN. Zaplecze wydarzenia zapewnia Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA.
Festiwal Życia skierowany jest głównie do osób w wieku 16-35 lat. Wystarczy, chcieć spotkać się z ludźmi, którzy cieszą się życiem. Można wziąć w nim udział samemu lub wraz z większą grupą. Więcej informacji na stronie https://festiwalzycia.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.