Kolęda, pomoc i praca dla bezdomnych w Lublinie
06 lutego 2021 | 21:36 | Anna Opasiak | Lublin Ⓒ Ⓟ
Chodził z kolędą do osób bezdomnych. Lubelski duchowny, ks. Mieczysław Puzewicz zorganizował nietypową wizytę duszpasterską. Razem z wolontariuszami Gorącego Patrolu wspiera też tych, którzy wychodzą z bezdomności. Pozwala na to lubelskie przedsiębiorstwo społeczne osób bezdomnych pod nazwą: „Siejmy Dobro”.
Lubelski duchowny, ks. Mieczysław Puzewicz zorganizował wizytę duszpasterską dla osób bezdomnych. Razem z wolontariuszami Gorącego Patrolu – programu pomocy bezdomnym przy Centrum Wolontariatu w Lublinie – docierał do pustostanów, śmietników, czy altanek. Kolędę składał tym, których nikt nie odwiedza. Jak mówi – to była nietypowa kolęda. Podczas spotkań nie zabrakło tradycyjnych elementów – modlitwy, czy błogosławieństwa – dodatkowo jednak duchowny i wolontariusze zanosili osobom bezdomnym ciepłe ubranie, buty, koce, czy kołdry. Ważnym wymiarem spotkań były też rozmowy. – Ludzie ich potrzebują. Dzielą się wtedy dramatami swojego życia, co – z naszej strony – może skutkować następną formą pomocy. Bo w razie potrzeby kontaktujemy taką osobę z prawnikiem, czy ułatwiamy jej odnowienie relacji rodzinnych – mówi ks. Puzewicz.
Kolęda miała też dodatkowy wymiar. Ks. Puzewicz i wolontariusze diagnozowali sytuację odwiedzanych osób i oferowali im udział w programie wychodzenia z bezdomności. W sumie przez miesiąc dotarli do kilkudziesięciu miejsc. – To specyficzne lokalizacje, w których nie ma światła, wody, gazu, czy standardowych udogodnień cywilizacyjnych – zaznacza duchowny. Jak opowiada – są miejsca w których ktoś żyje kompletnie sam.
– Jeśli w danym miejscu żyją chociaż dwie osoby, to jest szansa, że jedna drugiej w razie potrzeby pomoże. Są jednak przypadki, że do danego człowieka nie dociera nikt. Dlatego tym bardziej potrzebni są tam wolontariusze – dodaje.
Wizyta duszpasterska składana osobom bezdomnym, to obecnie kompleksowy projekt duszpasterskiego działania. Jest realizowany w duchu miłosierdzia i połączony z pomocą – podkreśla ks. Puzewicz. Chodzi bowiem o wsparcie przy decyzji o powrocie do społeczeństwa. W tym celu Gorący Patrol z Lublina opracował program dla wychodzących z bezdomności. Osobom, które oferują zmianę stylu życia proponuje lokum w mieszkaniu i pracę. W tym też celu przy Centrum Wolontariatu w Lublinie powstało lubelskie przedsiębiorstwo społeczne pod nazwą: „Siejmy Dobro”. Firma zatrudnia osoby bezdomne, daje im pracę, zarobek, ale ma też wspierać innych w kryzysie bezdomności.
W obecnym sezonie firma uruchomiła nową usługę – odśnieżanie posesji, ulic i placów. Nadal też można zamawiać zbieranie złomu, sprzątanie działek, czy nagrobków. Korzystając z oferty klienci nie tylko dostaną zrealizowaną usługę, ale też pomogą osobom wychodzącym z bezdomności. Zarobione pieniądze firma przeznacza bowiem na utrzymanie dwóch mieszkań dla osób, które zdecydowały się wrócić do społeczeństwa. Jak mówi koordynator firmy, Konrad Szafrański – zleceń jest dość sporo. zatrudnieni w przedsiębiorstwie są bardzo skrupulatni i sumienni w wykonywaniu zadań. Widać, że zależy im na tej pracy, co dostrzegają także klienci, wśród nich m.in. księża, którzy zlecają firmie sprzątanie kościołów. Jak dodaje wolontariuszka Gorącego Patrolu, Aneta Urlich – bezdomni zatrudnieni w firmie wykonają pracę, a osoba zamawiająca płaci za usługę. Nieco inaczej jest w przypadku zbierania złomu. Wówczas klient nie płaci za posprzątanie posesji, ale gratis oddaje firmie złom, który potem przedsiębiorstwo oddaje do sprzedaży. Jak mówi ks. Puzewicz – projekt polega na tym, by włączać osoby bezdomne w normalny nurt życia. – Praca powoduje, że zarabiają pieniądze, a do tego odnajdują sens, bo czują się potrzebni – zaznacza ks. Puzewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.