Kolęda w diecezji warszawsko-praskiej
14 grudnia 2020 | 17:24 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Kolędowanie ma w Polsce długą i piękną tradycję, ale z powodu trwającej pandemii dotychczasowa forma wizyt duszpasterskich z nawiedzeniem mieszkań i domów jest niemożliwa – napisał biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w komunikacie do wiernych. Parafian będzie można zaprosić na Mszę św. do kościoła w mniejszych grupach. Na wsiach i w małych miejscowościach kapłani mogą pomodlić się za parafian np. przy kapliczce lub krzyżu, a przechodząc obok ich domów pobłogosławić rodziny tam mieszkające.
Bp Kamiński przypomina, że w polskiej kulturze kolędowanie ma swoją długą i piękną tradycję. Jednak z powodu trwającej pandemii w tym roku konieczne jest wprowadzenie poważnych zmian w tej formie duszpasterskiego posługiwania.
„Mając na uwadze doświadczenia i przemyślenia duszpasterzy oraz świeckich – tak z terenu naszej diecezji, jak i innych polskich diecezji – bardzo proszę o przyjęcie tych wskazań ze zrozumieniem. Ważne jest, aby wykorzystać jak najlepiej dostępne na ten czas możliwości pasterskiego posługiwania, przyczyniając się tym samym do umacniania naszych braci i sióstr w wierze” – napisał ordynariusz warszawsko-praski.
Zalecenia duszpasterskie dotyczące kolędy zebrano w siedmiu punktach.
1. Duszpasterska troska o wiernych w tym trudnym czasie ma wyrazić się w wypraszaniu mocy Bożego błogosławieństwa i wspólnej modlitwie.
2. Dotychczasowa forma wizyt duszpasterskich z nawiedzeniem mieszkań i domów jest niemożliwa.
3. Parafian można zaprosić na Mszę Świętą do kościoła w mniejszych grupach, np. mieszkańców ulic lub części mniejszych miejscowości. Intencją tej Mszy Świętej winna być modlitwa za zaproszonych parafian i zmarłych z ich rodzin.
4. Osoby chore i nie mogące z innych przyczyn uczestniczyć w takiej Mszy Świętej, zachęcam do podjęcia modlitwy osobistej i rodzinnej w swoim domu.
5. Uwzględniając uwarunkowania duszpasterskie, zezwalam kapłanom na sprawowanie dodatkowej Mszy Świętej w tych intencjach (KPK kan. 905 §2).
6. W wioskach, małych miejscowościach lub rejonach miasta kapłani mogą pomodlić się za parafian (np. przy kapliczce lub krzyżu), a następnie przechodząc obok ich domów pobłogosławić rodziny tam mieszkające.
7. Zabrania się podejmowania inicjatyw duszpasterskich, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne (ilość zgromadzonych, dystans społeczny, obowiązek zakrywania ust i nosa).
W komunikacie bp Kamiński poprosił też o stałe duchowe wsparcie chorych oraz całej służby zdrowia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.