Kolędy świata u duchaczy
06 stycznia 2012 | 20:03 | jm Ⓒ Ⓟ
Od wejścia orszaku Trzech Króli rozpoczęto w bydgoskim kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego spotkanie koncertowe „Kolędy świata u duchaczy”. W świątyni zabrzmiały utwory w różnych językach, wykonywane m.in. przez seminarzystów z Ghany i Kamerunu.
Kolędy świata zabrzmiały u duchaczy po raz trzeci. Nieprzypadkowo spotkanie odbywa się w uroczystość Objawienia Pańskiego. Przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Andrzej Wichowski CSSp powiedział, że celem kolędowania jest zbliżenie się do Chrystusa oraz propagowanie idei misyjnej. Dodał, że 6 stycznia obchodzony jest także Misyjny Dzień Dzieci ustanowiony ponad 60 lat temu przez papieża Piusa XII.
W rolę jednego z Trzech Króli wcielił się o. Bogdan Swoiński CSSp, który pracował w Republice Południowej Afryki. Trafił tam, kiedy Polska była za żelazną kurtyną, a w RPA dominowała polityka rządów apartheidu i dyskryminacji rasowej. – To był okres dominacji białego człowieka. Ludzie o innym kolorze skóry zostali zepchnięci na margines życia. Myślałem, że sobie nie poradzę. Zostałem jednak posłany, aby Ewangelię przekazywać całym sobą – powiedział.
W orszaku mędrców ze Wschodu znaleźli się również o. Bartłomiej Kupś CSSp, który opowiadał o doświadczeniu z Senegalu, oraz kleryk Arsen Ngande Tionang, który pochodzi z Kamerunu i studiuje w misyjnym seminarium w Bydgoszczy. – W Kamerunie mówimy po angielsku i francusku. Istnieje również około 230 plemion, które mają swoje języki. Będąc w liceum, chciałem zostać lekarzem. Po dniu skupienia pomyślałem, że mogę być również lekarzem dusz– mówił.
Kameruński kleryk przedstawił również sytuację dzieci w krajach afrykańskich. – Są kraje, w których panuje wielka bieda i dzieci nie mają niczego. Jeśli możemy pomóc, warto to czynić. Dzieci w Kamerunie są kochane, wesołe, otwarte. Bardzo lubią się uczyć i grać w piłkę nożną – opowiadał.
Podczas tegorocznego kolędowania zbierano ofiary, które zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w krajach, w których posługują misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego. – Wszystkie dzieci na całym świecie mają prawo do szczęścia, do równego traktowania, do edukacji, wyżywienia. To nasz gest w stronę najbardziej potrzebujących. To ofiarność wielu ludzi, ale i zespołów, które chcą z nami kolędować – powiedziała Joanna Niezgódka, zaangażowana w organizację koncertu.
Słuchacze mogli usłyszeć specjalne życzenia z Meksyku oraz najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu bydgoskich artystów. Wystąpili m.in.: Mezza Voce, Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”, Grupa Moich Przyjaciół, Ad Dei Gloriam, mali artyści z Francji oraz studenci Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.