Kolegiata w Koronowie otrzymała tytuł bazyliki mniejszej
06 marca 2011 | 12:13 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w kolegiacie w Koronowie 5 marca kolegiata pocysterska została ogłoszona bazyliką mniejszą. Uroczystościom przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który w homilii życzył Polsce, aby budowała swoją przyszłość na wzór ofiarności i pracy minionych pokoleń. Wśród koncelebrantów Mszy św. obecni byli arcybiskupi: Henryk Muszyński, Sławoj Leszek Głódź; biskupi: Wiesław Mering, Andrzej Suski oraz Piotr Krupa.
5 marca decyzję Benedykta XVI uroczyście odczytano w dawnej pocysterskiej świątyni w obecności abp. Józefa Kowalczyka oraz licznych gości. Witając ich biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga powiedział, że „to promocja miasta i parafii oraz docenienie wysiłków parafian i ks. proboszcza”. Nawiązując do założyciela cystersów św. Bernarda, hierarcha przypomniał, że zakładał on klasztory w dolinach i na mokradłach i „wydobywał piękno do góry, ażeby duch się wznosił razem z tym, co jest budowlą człowieka”. Biskup pelpliński dodał, że „ten kościół jest pomnikiem dobrego budowania”.
Burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński stwierdził, że „miasto i gmina ma szczęście posiadać liczne pamiątki po cystersach, a perłą jest kolegiata”, która jest dumą wszystkich parafian.
W homilii abp Kowalczyk przypomniał, że najważniejszą świątynią jest serce człowieka. Jednak świątynia jest miejscem, gdzie „oddajemy się Bogu i w niej realizuje się i uwidacznia chrześcijańska wspólnota”. Prymas Polski przypomniał, że w świątyni sprawuje się Eucharystię i „musi być ona znakiem jedności i miłości tych, którzy wspólnie łamią chleb”. Przez to mają ludzie wierzący przyciągać innych Kościoła, stwierdził kaznodzieja. Przypomniał również o roli niedzielnej Mszy św., która „ma być oparciem dla chrześcijańskiego życia”.
Odnosząc się bezpośrednio do dziejów bazyliki koronowskiej, abp Kowalczyk podkreślił kilkakrotnie o wdzięczności wobec minionych pokoleń, które budowały tę świątynię. Nawiązując do dzisiejszej krytyki, że Kościół jest bogaty, abp Kowalczyk wyraził opinię, że bogactwo Kościoła obecne w świątyniach, a także w muzeach, również państwowych, jest stworzone pracą pokoleń, które przeszły przez Polską ziemię. Ich ofiary, które kapłan, „niewykształcony ekonomista, zgromadził i nadał kształt w wielu miejscach Polski” zbudowały i wyposażyły wspaniałe świątynie w Polsce. Prymas podkreślił wkład uczciwych kapłanów, którzy z wiernymi tworzyli piękno i bogactwo Kościoła w Polsce. To jest bogactwo przodków, mówił prymas. „Nie dajmy sobie wmówić, że to jest jakimś wyzyskiem czy oszustwem, czy kradzieżą”, apelował. Życzył, aby na takim wzorze pracy i piękna, które pozostawiły dawne pokolenia budowana była współczesna Polska. Tu jest inspiracja do budowania tak pięknej Polski, jak piękne są świątynie w Ojczyźnie, apelował abp Kowalczyk. Podkreślił, że takie uroczystości, jak ogłoszenie kościoła bazyliką mniejszą przyczyniają się do „oddania honoru” pokoleniom Polaków.
W październiku 2010 r. Stolica Apostolska wydała dekret, mocą którego koronowska kolegiata otrzymała tytuł bazyliki mniejszej.
Koronowo jest miastem od 1368 r. a obecnie liczy ponad 10 tys. mieszkańców. To położone na południu diecezji pelplińskiej miasto ma silne korzenie cysterskie, podobnie jak stolica diecezji Pelplin. Budowę klasztoru, w tym monumentalnego kościoła, cystersi rozpoczęli w 1289 r. Zakończono ją w połowie XIV w. Cystersi mieszkali w Koronowie do czasu pruskiej kasaty klasztoru w 1819 r. Po tej dacie klasztor został zamieniony na więzienie i jest nim do dzisiaj. Świątynia zaś jest zachowana w imponującym stanie. Nowa bazylika jest trzynawowa, z bogatym wyposażeniem barokowym. Znajduje się w niej szereg cennych obrazów i rzeźb. W ołtarzu głównym umieszczone są obrazy słynnego artysty Bartłomieja Strobla. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą bogato dekorowane stalle i nieprzeciętnie duża ambona. Od 2000 r. w Koronowie ma siedzibę kapituła kanonicka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.