Kolejna płyta z serii Jasnogórska Muzyka Dawna
02 lutego 2023 | 11:14 | it/BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Powstaje kolejna płyta z serii Jasnogórska Muzyka Dawna. Po raz pierwszy w tym cyklu przygotowane zostały utwory organowe. Przez dwie noce trwały nagrania w Bazylice z wykorzystaniem tzw. dużych organów, które niedawno zostały poddane gruntownej renowacji.
W ramach serii Musica Claromontana to pierwsze nagranie z muzyką organową – podkreślił o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”. Dodał, że to początek przedsięwzięcia związanego z jasnogórskimi instrumentami. W planach są prezentacje nie tylko organów dużych i małych w Bazylice, ale i tzw. godzinkowych w Kaplicy Matki Bożej, które też ostatnio zostały odnowione.
Na nowej płycie znajdą się utwory organowe znanego polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, bardzo związanego z Jasną Górą. Ten znakomity muzyk wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę i tu też koncertował. – Warto zauważyć, że grał własne utwory podczas poświęcenia organów w Kaplicy Matki Bożej w 1932 r. On również jest autorem melodii jednego z hejnałów na odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej – powiedział paulin.
Feliks Nowowiejski to polski kompozytor późnoromantyczny, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Jego dzieła, wśród których są i kompozycje orkiestrowe nawet na kilkaset czy kilka tysięcy instrumentalistów, także symfonie organowe, to utwory monumentalne pokazujące piękno polskiej kultury. To on jest twórcą m.in. melodii Roty („Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”).
Do wykonania utworów organowych symfonii Feliksa Nowowiejskiego zaproszona została organistka, koncertmistrzyni Maria Magdalena Kaczor.
Nagrania ukazują się staraniem Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskie Muzykalia, który w marcu tego roku będzie obchodził 20-lecie istnienia.
W ramach projektu Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana zrealizowano już ponad 100 nagrań, wydano 80 płyt i 12 pozycji nutowych.
To cykl obejmujący muzykę klasyczną XVII, XVIII i XIX-wiecznych kompozytorów, związanych przez swoją twórczość z klasztorem paulinów na Jasnej Górze. Założona pod koniec XVI w. Kapela Jasnogórska należała przez wieki do najbardziej znaczących ośrodków rozwoju kultury muzycznej w Polsce. Twórcy dzieł to zarówno paulini, jak i muzycy świeccy, pracujący w Kapeli Jasnogórskiej.
Współcześnie paulini opracowują te muzyczne zbiory, a więc rękopisy utworów, zachowanych w jasnogórskim archiwum, i po wiekach udostępniają je na płytach CD we współpracy z wydawnictwami Musicon, DUX i Acte Prealable. Do ich opracowania i nagrania angażują najwybitniejszych muzykologów oraz najlepsze zespoły z Polski i Europy, specjalizujące się w wykonywaniu muzyki dawnej, często na oryginalnych instrumentach z tamtej epoki.
Do tej pory ukazało się ponad 80 płyt z nagraniami Mszy, symfonii, offertoriów, litanii, hymnów czy nieszporów. Większość wykonań to premiery.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.