Drukuj Powrót do artykułu

Kolejne Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

27 stycznia 2019 | 15:44 | mip | Panama City Ⓒ Ⓟ

Sample

Portugalia będzie gospodarzem Światowego Dnia Młodzieży 2022, a spotkanie odbędzie się w Lizbonie. Ogłosił to podczas Mszy posłania w Panamie papież Franciszek.

Ojciec Święty potwierdził tym samym spekulacje, które od grudnia krążyły w portugalskim mediach.

„Zostało już ogłoszone miejsce kolejnego Światowego Dnia Młodzieży. Proszę was, abyście nie ostudzili tego, co przeżyliście w tych dniach. Powróćcie do swoich parafii i wspólnot, do swoich rodzin i przyjaciół, i przekażcie to doświadczenie, aby inni mogli wibrować z tą siłą i radością, jaką wy macie. Razem z Maryją stale mówcie „tak” marzeniu, jakie zasiał w was Bóg – powiedział Franciszek na zakończenie Mszy posłania.

Słowa Franciszka doprecyzował kard. Kevin Joseph Farrell, Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia informując, że “spotkamy się w Portugalii”.

W Mszy św. uczestniczyli prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, patriarcha Lizbony, kard. Manuel Clemente a także inni biskupi portugalscy oraz 300 młodych portugalskich pielgrzymów.

Oczekuje się, że z tej okazji przybędzie do stolicy Portugalii około miliona młodych z całego świata. W ocenie dziennikarza portalu “Religionline” Antonia Marujo, wydarzenie to pozwoli zdynamizować Kościół katolicki w całej Portugalii.

Jak powiedział KAI Marujo, dużym wyzwaniem będzie przygotowanie logistyczne do ŚDM. – To będzie z pewnością duża operacja, ale aglomeracja lizbońska jest dogodnym miejscem, do tak dużego przedsięwzięcia, jak spotkanie młodzieży z papieżem. Nie przypuszczam, aby na przykład sanktuarium w Fatimie, które Franciszek odwiedził w maju 2017 r. i towarzyszyły mu duże tłumy, miało takie zdolności – zaznaczył Marujo.

Podczas konferencji prasowej arcybiskup Lizbony, kard. Manuel Clemente przypomniał, że portugalskie diecezje i organizacje młodzieżowe od dawna brały udział w kolejnych edycjach ŚDM i same postanowiły je zorganizować. Kandydaturę Lizbony przedstawiono papieżowi Franciszkowi już kilka lat temu. Hierarcha wyraził nadzieję na większą niż w Panamie liczbę uczestników ŚDM w Lizbonie ze względu na to, że odbędą się one w czasie letnich wakacji w Europie, a także z powodu bliskości Afryki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.