Kolejny akt wandalizmu przy bazylice oo. franciszkanów w Panewnikach
02 maja 2020 | 03:00 | asp | Katowice Ⓒ Ⓟ
Tym razem na murze okalającym kalwarię pojawiły się napisy śląskich pseudokibiców. Poprzednio do incydentu doszło tam ponad rok temu – wtedy sprofanowano figury stacji drogi krzyżowej.
GKS Katowice i Górnik Zabrze – takie napisy pojawiły się na zabytkowym murze okalającym Kalwarię Panewnicką. Proboszcz ojciec Alan Rusek jest zaniepokojony, bo naprawa wiąże się ze sporymi kosztami, jak i wynajęciem specjalistycznej firmy.
– Nie ma tu żadnych wulgaryzmów, ale sam fakt zniszczenia cudzego mienia, budzi sprzeciw i oburzenie. Może kibice tego klubu będą na tyle honorowi, że zechcą naprawić szkodę wyrządzoną przez ich klubowych kolegów – proponuje proboszcz.
Ostatnio do sprofanowania figur stacji drogi krzyżowej na Panewnickiej Kalwarii doszło w lutym ubiegłego roku, kiedy wandale, dwóch 16-latków, wymalowali na kilku stacjach drogi krzyżowej m. in. napisy satanistyczne. Wtedy sprawców udało się ująć, bo był monitoring. Teraz to nie będzie takie proste.
Radny Katowic Krzysztof Pieczyński ubolewa, że dochodzi to takich aktów wandalizmu, ale nie jest za karaniem za takie czyny klubów sportowych. – Gdy w mieście pojawi się napis „Legia Warszawa” to Katowice mają wystąpić do stołecznego klubu o naprawę tych zniszczeń? – pyta radny. – Czy jak się pojawi napis „FC Barcelona” czy „Real Madryt”, to już w ogóle byłoby absurdalne, występować w tym wypadku do Hiszpanów. Musiałoby być to konsekwentne działanie. Mogłoby też dochodzić do takich paradoksów, że nie lubiąc jakiegoś klubu, eksponowałoby się jego nazwę, aby – tym samym – finansowo ten klub ukarać – dodaje.
Jak przypomina Krzysztof Pieczyński, kibice już takie bohomazy usuwali, żeby poprawić swój wizerunek. Kto wie – może zrobią to i teraz – dodaje.
Sprawa na razie nie została zgłoszona policji. Za niszczenie cudzego mienia może grozić kara grzywny lub więzienia od 3 miesięcy do nawet 5 lat.
Kalwaria Panewnicka to zespół szeregu kaplic pasyjno-maryjnych usytuowanych w pobliżu klasztoru oo. franciszkanów w Katowicach wraz z przyległym terenem parkowym. Na terenie kalwarii znajdują się, oprócz stacji Drogi Krzyżowej, kaplice różańcowe oraz najstarsze miejsce kultu na terenie sanktuarium − kopia Groty z Lourdes z 1905 − przy której w okresie letnim odprawiane są msze święte, a w maju nabożeństwa maryjne.Na kalwarii odbywają się, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, nabożeństwa Drogi Krzyżowej w plenerze. Kalwaria jest również miejscem misteriów pasyjnych − „Kalwaria Śląska” − oraz Festiwalu Piosenki Ekologicznej Ekosong.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.