Kolejny etap prac konserwatorsko-budowlanych przy zabytkowym kościele
11 grudnia 2023 | 18:15 | rk | Kaczyce Ⓒ Ⓟ
Dzięki staraniom proboszcza, ofiarności parafian i dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się przeprowadzić kolejny etap prac konserwatorsko-budowlanych przy XVII-wiecznym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim. Charakterystyczny barokowy hełm wieży otrzymał nowy gont. Świątynia wchodzi w skład Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego (MuRo) obejmującego drewniane obiekty sakralne na terenie śląskiej i małopolskiej częsci diecezji bielsko-żywieckiej.
Jak poinformował diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej oraz dyrektor MuRo ks. dr Szymon Tracz, „zmieniono gontowe pokrycie barokowego hełmu wieży, oszalowanie izbicy oraz wzniesionych w konstrukcji na tzw. słup jej pochyłych ścian i równocześnie zakonserwowano elementy konstrukcyjne”.
W ten sposób zabezpieczono na kolejne lata całą bryłę świątyni. Kościół w latach 1971-1972 rozebrano i przeniesiono z Ruptawy (obecnie dzielnica Jastrzębia-Zdroju) do Kaczyc. Świątynię w Ruptawie wzniesiono przed 1620 roku. Częściowo został zniszczony w czasie II wojny światowej. W czasie przeniesienia zmieniono także wezwanie kościoła ze św. Bartłomieja na Podwyższenie Krzyża Świętego. Złożony z niewielkimi zmianami kościół w Kaczycach poświęcono 25 czerwca 1972 roku, a tutejszą parafię Podwyższenia Krzyża Świętego erygowano 1 lutego 1976 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.