Kolejny kapłan porwany w Nigerii
18 maja 2024 | 13:48 | Biuro Prasowe PKWP Polska | Onitsha Ⓒ Ⓟ
Ks. Basil Gbuzuo został uprowadzony w środę 15 maja. Jest czwartym księdzem porwanym w Nigerii od początku roku – informuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Kapłan został napadnięty przez uzbrojonych mężczyzn ok. godz. 8.00, gdy prowadził samochód. O modlitwę w intencji porwanego księdza zaapelował do wiernych ks. abp Valerin Okeke, metropolita archidiecezji Onitsha, w której pracuje ks. Basil Gbuzuo.
Archidiecezja podejmuje wysiłki zmierzające do uwolnienia kapłana. W oświadczeniu przekazała, że poleca go „wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Matki Kapłanów”.
Ks. Basil Gbuzuo jest rezydentem w Parafii Świętej Trójcy w Ogidi.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie informuje, że to czwarte porwanie kapłana w Nigerii od początku roku. W poprzednim roku w kraju odnotowano 28 takich przypadków.
„Nigeria jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów dla kapłanów” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP. Wykładowca UKSW przypomina o tragedii, jaka wydarzyła się na początku 2023 roku, gdy ks. Isaac Achi został zaatakowany w miejscu swojego zamieszkania, na plebanii.
„Docierały do nas informacje, że oprawcy, nie potrafiąc wejść do budynku, postanowili podłożyć ogień. Ks. Isaac w ostatnich chwilach przed atakiem zdążył się wyspowiadać u innego kapłana, który zdołał uciec. Ciało zamordowanego zostało zamienione w popiół. Niektóre relacje wskazywały, że oprawcy spalili duchownego żywcem” – tłumaczy ks. prof. Cisło.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2023 roku odnotowała na świecie 132 przypadki, gdy księża i osoby zakonne zostały zabite, uprowadzone lub uwięzione.
W Nigerii kapłani są najczęściej porywani dla okupu. Wciąż nie ma żadnych informacji o trzech księżach porwanych w latach wcześniejszych. Ks. John Bako Shekwolo zaginął w 2019 roku. Ojcowie Joseph Igweagu i Christopher Ogide zostali porwani w 2022 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.