Kolejny podziemny biskup uznany przez Chiny
21 lipca 2020 | 19:40 | pb (KAI/UCAN) | Shuozhou Ⓒ Ⓟ
Już piąty z kolei „podziemny” biskup chiński, a więc mianowany za zgodą papieża, ale dotychczas nieuznawany przez władze, otrzymał państwową akceptację i odbył oficjalny ingres do swej katedry. Chodzi o 49-letniego bp. Paula Ma Cunguo, który od 2007 r. jest ordynariuszem diecezji Shouzhou w prowincji Shanxi.
Uroczystości, jaka odbyła się 9 lipca w katedrze w Shouzhou, przewodniczył bp Paul Meng Ningyou z diecezji Taiyuan, szef Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich w prowincji Shanxi. Zastępca sekretarza generalnego Konferencji Biskupiej Kościoła Katolickiego w Chinach ks. Yang Yu odczytał dokument aprobujący status bp. Ma.
Obecnych było dwóch dalszych biskupów, 20 księży i 100 wiernych świeckich, a także przedstawiciele lokalnych władz. Mała liczba uczestników podyktowana była restrykcjami związanymi z pandemią koronawirusa. Mogli w niej wziąć udział jedynie ci, którzy dzień wcześniej otrzymali negatywny wynik testu na obecność COVID-19.
Według informacji z mediów społecznościowych, przysięga, jaką złożył bp Ma różni się od tej, jaka składali czterej wcześniejsi „podziemni” hierarchowie, uznani przez władze po podpisaniu porozumienia między Chinami i Stolicą Apostolską w 2018 roku. Nie ma w niej bowiem wzmianki o pracy na rzecz niezależnego i samodzielnie rządzącego się Kościoła w Chinach. Jest za to mowa o wiernym głoszeniu Ewangelii i wierności świętemu Kościołowi apostolskiemu.
Paul Ma Cunguo urodził się 21 stycznia 1971 roku. Ukończył seminarium duchowne w prowincji Shanxi i wieku 25 lat przyjął święcenia kapłańskie. Miał zaledwie 33 lata, gdy w lutym 2004 r. został biskupem koadiutorem swej rodzinnej diecezji Shuozhou. Po śmierci jej ordynariusza w marcu 2007 roku, został jego następcą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.