Koło Polonistów KUL ma 102 lata
18 marca 2021 | 19:02 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Koło Polonistów Studentów KUL to niemal równolatek uniwersytetu. Powstało wiosną 1919 roku, skupiając młodych, wybitnych naukowców oraz studentów. Było miejscem rozmów o literaturze, organizowania spotkań, wieczorów poetyckich, ale także przestrzenią gdzie nawiązywały się przyjaźnie, a nawet miłości na całe życie. – To swoisty diament uniwersytetu – podkreśla prof. Andrzej Tyszczyk, były kurator koła.
Rocznica powstania stała się okazją do spotkania się studentów polonistyki, którzy aktualnie tworzą koło, z profesorami zaangażowanymi w jego działalność . Nie zabrakło wspomnień i przywołania tych postaci, które miały szczególny wpływ na rozwój polonistyki KUL. – Prof. Irena Sławińska i prof. Czesław Zgorzelski dzielili jedno biurko. Byli wybitni, przyciągali na KUL wielu młodych ludzi. Sam ze Śląska przyjechałem tu studiować, kiedy dowiedziałem się o obecności prof. Sławińskiej na uniwersytecie – mówił prof. Wojciech Kaczmarek.
W Kole Polonistów żonę poznał prof. Adam Fitas, pod którego redakcją powstała książka „Koło Polonistów KUL (1919 -2019). Szkice. Wspomnienia. Materiały”, Wydawnictwo KUL. – Byłem szeregowym członkiem koła, potem prezesem, a w końcu kuratorem. Mam piękne wspomnienia z tego czasu. Opracowując hasło o Kole Polonistów do Encyklopedii 100-lecia KUL, przekonałem się jaką elitę intelektualną skupiało koło na przestrzeni lat – podkreślił prof. Fitas.
To poloniści z KUL mieli wpływ na kształtowanie życia kulturalnego Lublina, organizując festiwale, spotkania poetyckie z cenionymi literatami, jak choćby z Czesławem Miłoszem, czy performance. – Koło nigdy nie przytłaczało, atmosfera sprzyjała rozwojowi życia towarzyskiego i kulturalnego. Emanowało dobrą energią nawet w czasach trudnych. Życzę kontynuacji tego wszystkiego – zaznaczył prof. Andrzej Tyszczyk.
Wszystko powierzyłem Bożemu Miłosierdziu – rozmowa z zakonnikiem skrzywdzonym przez ks. Dymera
Najmłodsze przedstawicielki koła zgodnie podkreślają, że dzięki przynależności do organizacji poznały wiele twórczych osób, ale też dostały bilet do świata nauki, nauki pełnej wolności. Nauczyły się pracy w zespole oraz zarządzania nim. Aktualnie prezesem Koła Polonistów Studentów KUL jest Klaudia Juszczak, kuratorem – Jolanta Klimek-Grądzka, prof. KUL. – Podejmowaliśmy wiele działań, spotykaliśmy się w teatrze, kinie, podczas wieczorów poetyckich. Angażowaliśmy się w organizację konkursu Czesława Zgorzelskiego. Wierzymy, że powrócimy do wszystkich tych aktywności – podsumowała wiceprezes koła Magdalena Majcher.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.